BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Batman yaşadıkça yaşayacak: Bob Kane (24 Ekim 1915 - 3 Kasım 1998)

Görkemli Çizgiroman-ım!

Batman yaşadıkça O da yaşayacak: Bob Kane (24 Ekim 1915 – 3 Kasım 1998)

Batman yaşadıkça yaşayacak: Bob Kane (24 Ekim 1915 – 3 Kasım 1998)

bob-kanebatman

“Batman de neyin nesidir?” diye sordu DC Comics yayıncısı Jack Leibowitz. “Yarasa kostümü giyen bir kanun savaşçısı,” diye yanıtladı çizer Bob Kane. “Esrarengiz ve ürkütücü görünüyor,” dedi Leibowitz. “Sence halk bunu sever mi?”

1938 yılında DC Comics ofisinde aynen böyle bir konuşma geçiyordu. Bu konuşmadan aylar sonra, Mayıs 1939’da çizer Bob Kane’in, metin yazarı Bill Finger‘le birlikte zamanın meşhur kahramanı Zorro‘dan etkilenerek yarattığı Batman’in ilk macerası yayımlanıyordu. Bob Kane bu tarihi andan tam 59 yıl sonra 83 yaşında aramızdan ayrıldı. Ama çoktan ölümsüzlüğe kavuşan Batman sayesinde, Bob Kane de asla unutulmayacak.

batman-dedective-comics
Süperman’in çizgi roman sayfalarında boy göstermesinden bir süre sonra Dedective Comics dergisinin 27. sayısında okuyucularının karşısına çıkan Karanlık Savaşçı Batman ünlü meslektaşı gibi insan üstü güçlere sahip değil. Suçlulara karşı savaşmak için kendini yetiştiren ve teknolojiden yararlanan sıradan bir fani Batman. Çelik adam Süperman’in aksine, o hayatta kalabilmek için yalnızca atletik yeteneklerine, kadim dostu “Robin”e, gecenin koruyucu karanlığına ve mucizelerle dolu kemerine güvenmek zorunda. Gotham City‘de yaşayan Batman’in en büyük düşmanları ise Joker, Penguen, Çift Surat ve Korkuluk.

batman-bob-kane

Batman’in yaşam öyküsünü çizgi roman dergilerindeki maceralarından yola çıkarak şöyle özetleyebiliriz; Bruce Wayne çok küçük yaşta anne ve babasının öldürülmesine şahit olur. Öksüz kalan Bruce 15 yıl boyunca kendini akrobasi, boks, bilim ve dedektiflik konularında eğitir. Bir akşam şatosunda bir yarasayla karşılaştığında süper kahraman kariyerine başlamak için ihtiyacı olan ilhamı bulmuş olur. Dürüstlük, adalet ve intikam duygularıyla yola çıkan Bruce ilham aldığı yaratıktan esinlenerek özel bir de kostüm hazırlar. Her tür yakın dövüş sanatında olduğu gibi, kılık değiştirme konusunda da uzmandır Batman. Yüksek teknoloji ürünü Batmobile, Batplane, Batcycle ve Batboat ona kötüler karşısında büyük üstünlük sağlar. Ayrıca içinde lazer feneri, minyatür kamera, patlayıcılar, asitler, gözyaşı bombaları, telsiz gibi bir süper kahramanın her an ihtiyaç duyacağı şeylerin bulunduğu kemerini unutmamak gerek. Batman kötülerle savaşını 11 macera boyunca tek başına yürüttü. Ama daha sonra yine annesi babası öldürülmüş olan genç Dick Grayson ortaya çıkar ve Harika Çocuk Robin adıyla Batman’e kötülerle mücadelesinde eşlik etmeye başlar.

Batman’in devamlı yükselen bir başarı grafiği oldu. 8 sayı yayımlandıktan sonra kapaklarda yer almaya, iki sene sonra ise kendi adıyla başlı başına bir dergi olarak çıkmaya başladı. 1943’te ise artık gazetede bant halinde yayımlanıyordu. Aynı yıl 15 bölümlük dizi olarak beyazperdeye uyarlandı. Ama Batman gerçek ününü 1966 – 68 yılları arasında yayınlanan TV dizileriyle yaptı.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et