BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ferri'nin gelişi Türk basınına yansıyan yönüyle, "ZAGOR TÜRKİYE'YE GELİYOR" şeklinde yansıdı.

Görkemli Çizgiroman-ım!

Çizgi roman severleri hareketli günler bekliyor

Ferri’nin gelişi Türk basınına yansıyan yönüyle, “ZAGOR TÜRKİYE’YE GELİYOR” şeklinde yansıdı.

Çizgi romanla yatıp kalkanlar, koleksiyonerler, kıyısından kenarından okur olanlar, yayıncılar, sahaflar, çizgi kahraman hayranları, çizgi roman kahramanlarını sinema filmlerinden, çizgi filmlerden tanıyanları şu günlerde çok güzel olaylar bekliyor. 1001 ROMAN Yayınevinin sahibi ve yöneticisi Fuat Aktüre, ünlü İtalyan çizgi roman yazar çizerlerini ve editörlerini İstanbul’da en iyi şekilde ağırlamanın programıyla uğraşmakta. Büyük bir aksilik olmazsa gelecek olan ünlü İtalyan çizgi romancılardan Türk okurlarının en merak ettiği sanatçıların başında ZAGOR ve MİSTER NO‘nun yaratıcı çizeri GALLIANO FERRI (21.03.1929 Genova, İtalya) geliyordur mutlaka.

Yener Çakmak

Ferri’nin gelişi Türk basınına yansıyan yönüyle, “ZAGOR TÜRKİYE’YE GELİYOR” şeklinde yansıdı. Daha önce Türkiye’ye tatil amacı ile geldiğini, bu nedenle gelişinden kimsenin haberi olmadığını söyleyen Ferri’yle İtalya’da tanışmış olan çizgi romancılarımız içinde Fatih Okta, Haşim Öz, Hakan Şaşmaz, Cem Demirbaş bulunmaktadır.

Lâl Kitap’ın çıkarttığı “Yeni ZAGOR” 100. sayıda verilen; “Zagor Türkiye’de Peri Bacaları’nda” posterini özel olarak çizip yayınevine ve okurlarına hediye eden Ferri’yi, Türkiye’ye gelişinde bekleyen sürprizlerden biri: 1971 yılında rahmetli yönetmen Nişan Hançer tarafından ard arda 2 film olarak çekilen, Levent Çakır‘ın Zagor; Nevzat Açıkgöz‘ün Cico’yu canlandırdığı: ZAGOR KARA BELA ve ZAGOR KARA KORSAN’IN HAZİNELERİ filmlerinin HORIZON Internationel tarafından ortaya çıkartılması ve kuruluşun 2 Zagor filminin dağıtımını ZAGOR’un çizeri FERRI’yi Türkiye’de ağırlayacak olan 1001 ROMAN Yayınevi sahibi Fuat Aktüre’ye vermesi. Bu sürprizin içinde, Zagor filmlerinin baş rol oyuncusu Levent Çakır‘ın ikamet etmekte olduğu memleketi Edirne’den 1001 Roman Yayınevi’nin davetlisi olarak İstanbul’a getirip Ferri ile karşılaştırmak. Organizasyonu yapan yayınevi’nin sahibi Fuat Aktüre’nin, ZAGOR filmlerinde CİCO’yu canlandıran rahmetli sanatçı NEVZAT AÇIKGÖZ‘ün yeğeni oluşu bu konunun bir başka sürprizli yönü.

Basın bülteninden öğrendiğimiz kadarıyla, İtalya’dan Ferri’yle birlikte 12 ünlü çizgi romancı geliyor. Gelenlerden, çizgi roman senaristi Gianfranco Manfredi (1948, İtalya) ülkemizde yayımlanan BÜYÜLÜ RÜZGAR / MAGICO VENTO adlı ilginç western dizisiyle tanınıyor. 1001 ROMAN Yayıncılık, Manfredi’nin 14 albümlük son VOLTO NASCOSTO / SAKLI YÜZ adlı dizisini, içinde bulunduğumuz Ekim ayında 2 sayı bir arada 2 ayda bir yayınlamaya başladı. Konusu Habeşistan ve İtalya arasında geçen ilginç dizinin 3 albümünü, ünlü ve usta çizerlerimizden Ersin Burak’ın çizmiş olması bu diziyi bizim açımızdan daha ilginç kılan sanat olayı.

Gelecek olan diğer İtalyan konuklar:

  • MORENO BURATTINI (Bonelli baş yazarı – Senarist / 7 Eylül 1962 San Marcello doğumlu),
  • MARCO VERNI (Bonelli Yayınevi’nin yeni nesil Zagor çizeri /16 Eylül 1966, Forli)
  • ANGELO STANO (Dylan Dog çizeri / 6 Ocak 1953 Santeramo, Cole)
  • GRAZIANO ROMANI (Zagor’u albüm yapacak kadar seven İtalyan müzisyen)
  • LAURA SCARPA (Scuola di fumetto dergisi yayın editörü / 1957 Venedik)
  • MARCELLO TONİNELLI (Zagor çizeri ve senarist / 25 Haziran 1950 Siena)
  • DIEGO CAJELLI (Çizgi roman senaristi / 31 Temmuz 1971 İtalya)
  • RICCARDO BURCHIELLI (Çizer / 1975 İtalya)
  • MARCO SCHLAVONE (İtalya’nın iddialı yayın evlerinden “BD”nin Ceosu)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et