BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Çocukların ve çocuk kalanların festivali başlıyor! (23-30 Nisan Diyarbakır / Adıyaman)

Haber

Çocukların ve çocuk kalanların festivali başlıyor! (23-30 Nisan Diyarbakır / Adıyaman)

Çocukların ve çocuk kalanların festivali başlıyor! (23-30 Nisan Diyarbakır / Adıyaman)

Ülkemizin çocuklara yönelik ilk film festivali Garanti Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali, bu yıl 7.si ile karşımıza çıkıyor. Festival filmleri bu yıl; “Çizgi Kahramanların Maceraları”, “Eyvah Büyüyorum”,  “Hayvanlar Alemi”, “Oyun Bahçesi” ve “Miniklere Masallar” gibi eğlenceli bölümler halinde gösterilecek.

9 yaş altı çocuklar için yapılacak film gösterimleri, önceki yıllarda olduğu gibi yine masalcı ablalar eşliğinde seslendirilecek. İlk 5 yılında, İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleştirdiği gösterimlerinden sonra geçtiğimiz sene Anadolu’ya taşınarak, Mardin ve Urfalı çocuklarla buluşan Garanti Minibank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali, yedinci yılında, Diyarbakır ve Adıyaman’daki miniklerle buluşacak. Garanti Bankası ve TÜRSAK Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen festival 23 – 26 Nisan tarihleri arasında Diyarbakır, 28 – 30 Nisan tarihleri arasında ise Adıyaman’daki miniklerle buluşuyor. Küçük sinemaseverler, festival programını geçmiş yıllarda olduğu gibi aileleriyle birlikte ücretsiz olarak izleyebilecek. İşte festival programında miniklerle buluşmayı bekleyen filmlerden bazıları:

KAYIP PENGUEN / LOST AND FOUND
Yön: Philip Hunt


Philip Hunt ve Studio Aka imzalı animasyon harikası Kayıp Penguen, sadece çocuklara değil, üç boyutu animasyon sinemasının en yeni kuşak örneklerini merak eden büyüklere de hitap ediyor. BAFTA En İyi Çocuk Animasyon Filmi Ödülü ve Chicago Film Festivali’nde Animasyon Kısa Film dalında Jüri Özel Ödülü dahil 26 ödül kazanan, Oliver Jeffers’ın çok satan çocuk kitabından uyarlanan Kayıp Penguen kapısının eşiğinde bir penguen bulan ve onu Antarktika’ya geri götürmek için bir yolculuğa çıkan küçük kahramanın maceralarını beyazperdeye taşıyor. Antarktika yolunda dev bir kalamar ve okyanusu çalkalayan amansız bir fırtına gibi pek çok farklı engelle mücadele eden kahramanımız, yolculuğunun sonunda dünyanın en dost canlısı penguenleriyle tanışıyor. Kayıp Penguen’in’in öyküsünü, Harry Potter: Melez Prens ve Narnia Günlükleri:Aslan, Cadı ve Dolap gibi filmlerden tanıdığımız usta oyuncu Jim Broadbent anlatıyor; filmin müzikleriyse Max Richter’e ait.

SİHİRLİ KANATLAR / EEP!
Yön: Rita Horst

Berlin Film Festivali Generation bölümünde seyirci karşısına çıkan Rita Horst’un yönettiği film, kollarının yerinde kanatlar olan küçük kız Birdie’nin öyküsünü anlatıyor. Birdie’yi ormanda bulan Warre, eşi Tine ile, küçük kızı büyütmeye karar verir. Fakat Birdie Güney’e uçar ve heyecanlı bir serüvene atılır.

LIPPEL’İN RÜYASI / LIPPEL’S DREAM
Yön: Lars BüchelChicago Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali’nde gösterilen ve ödül kazanan film, hayal gücünün sınırları ve düşlerin gerçeği etkileme gücü üzerine sıra dışı bir film. Ünlü yazar Paul Maar’ın kaleme aldığı çoksatan kitaptan uyarlanan hikayede, on bir yaşındaki Phillip – kendine Lippel demeyi sever – babasıyla birlikte yaşayan utangaç ama mutlu bir çocuktur. Ne var ki ev işlerine bakacak yeni hizmetli Bayan Jakob’un evlerine gelişi, yaşamını tümüyle değiştirir. Babası bir haftalığına Philip’i yalnız bırakınca küçük kahramanımız, Bayan Jakob’un kaba ve sert kurallarıyla tanışır. Kendini yalnız hisseden Philip, babasının ona verdiği 1001 Gece Masalları’nın kapağını açınca, düşlerin gerçek olduğu bambaşka bir dünyaya adım atar.

ANNE İNEK VE KARGA / MAMMA MOO & CROW
Yön: Igor Veystaguin


Igor Veyshtaguin’in yönettiği, Berlin Film Festivali’nin Generation K Plus bölümünde, Amsterdam Cinekid ve Viyana Film Festivali’nde gösterilen ve büyük ilgiyle karşılanan film bisiklete binmeyi ve dans etmeyi seven, eğlence anlayışı diğer ineklerinkinden çok farklı olan Anne İnek’in sevimli arkadaşı Karga’yla yaşadığı komik ve eğlenceli maceraları beyazperdeye taşıyor.

KURBAĞALAR / FROGS AND TOADS
Yön: Simone van Dusseldorp

Kristiansand, Zlin, Münih Kinderfilmfest, Buenos Aires Nueva Mirada ve Amsterdam Cinekid film festivallerinde seyirci karşısına çıkan filmin baş kahramanı altı yaşındaki Max, kız arkadaşı Jesse ile ağabeyi için kurbağa yumurtaları ararken, tarlaları, çiftlikleri, ormanı ve hayvanları tanıma fırsatını bulduğu ve büyükannesinin evinde sonlanan bir yolculuğa çıkıyor.

ORMANDAN DÜŞLER / DREAMS FROM THE WOODS
Yön: Johannes Nyholm


Bir gün küçük kız arkadaşı Büyük Kuş’u terk edip maceraya atılır. Ormanın derinliklerinden gelen sihirli melodilere kulak veren küçük kız, kaybolur. Johannes Nyholm’un yönettiği, 2010 Gulbagge Ödülü adayı ORMANDAN DÜŞLER, kukla/gölge oyununun inceliklerini animasyon sinemasına aktarıyor.

MELVIN
Yön: Magnus Holmgren

Melvin çok yaşlı bir kaplumbağadır. Bir gün mayıs sineği Pucko ile karşılaşır. Melvin, kendini yeni tanıştığı Pucko’dan her açıdan üstün hissetmektedir. Yaşlı bir kaplumbağanın en son ihtiyacı küçük bir mayıs sineğiyle arkadaş olmaktır, diye düşünür. Fakat Melvin, kaçırdığının farkında değildir. Magnus Holmgren’in yönettiği film, sürükleyici bir üç boyutlu animasyon.

Festivaldeki diğer ödüllü yapımlar arasında, Anita Killi’nin yönettiği, Chicago Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali’nde Yetişkinler Jürisi En İyi Animasyon Kısa Filmi ödülünü kazanan Kızgın Adam (Angry Man); Rune Eriksson’un yönettiği, İsviçre Uluslararası Film ve Video Festivali’nde En İyi Animasyon ödülünü kazanan Günü Yaşa (Carpe Diem); Atle Solberg Blakseth imzalı, 2009 İtalya Giffoni Uluslararası Film Festivali’nde Elements +6 yaş bölümünde En İyi Kısa Film ve Bergen Animasjonsfestival En İyi Kısa Film Stromboli ödüllerinin sahibi Haydi Balığa! (Fishing With Sam); 2010 Minimalen Kısa Film Festivali En İyi Animasyon ödülü sahibi, Eirik Aure ve Johanne Anda’nın yönettiği Guri Gursjen ve Gursjan Gru  ve 2009 İspanya Colibri Uluslararası Çocuklar & Gençler için Audiovisual Yapımlar Festivali’nde Onur Ödülü kazanan Jan Otto Ertesvåg’in yönettiği İlk Konser (Pupil’s Concert) yer alıyor.İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et