BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Recep Tayyip Erdoğan siyasi döneminin konjonktürel şartlarının, Adnan Menderes siyasi döneminin konjonktürel şartlarıyla benzerlikleri mâlum. Ancak 50’li yılların çöplerini karıştırdığımızda “alkol aleyhtarlığı” konusunda faaliyetlerin daha yoğun olduğu gözlemleniyor.

Ege Görgün

Çöpçüler Kralı sunar: ALKOL Suç İşlemeye Tesir Eder mi?

Recep Tayyip Erdoğan siyasi döneminin konjonktürel şartlarının, Adnan Menderes siyasi döneminin konjonktürel şartlarıyla benzerlikleri mâlum. Ancak 50’li yılların çöplerini karıştırdığımızda “alkol aleyhtarlığı” konusunda faaliyetlerin daha yoğun olduğu gözlemleniyor.

alkol

“Milli içecek” lakırdılarının gündeme oturduğu şu günlerde Çöpçüler Kralı da kendi meşrebince tartışmalara katkıda bulunuyor.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Başbakan Erdoğan’ın Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından Dünya Sağlık Örgütü işbirliğiyle düzenlenen Global Alkol Politikaları Sempozyumu’nun resmi açılışında söylediklerinden alkole karşı kampanyaların eli kulağında olduğunu anlamak zor değil. Recep Tayyip Erdoğan siyasi döneminin konjonktürel şartlarının, Adnan Menderes siyasi döneminin konjonktürel şartlarıyla benzerlikleri mâlum. Ancak 50’li yılların çöplerini karıştırdığımızda “alkol aleyhtarlığı” konusunda faaliyetlerin daha yoğun olduğu gözlemleniyor.

alkol1955 yılında Bilgi Basın ve Yayınevi’nde basılan ALKOL Suç İşlemeye Tesir Eder mi? kitapçığın üstünde Yeşilay Gençlik Şubesi Yayını ibaresi yer alıyor. Kitapçıkta 15 Ocak 1954 tarihinde Eminönü Öğrenci Lokali’nde yapılan toplantının kayıtları yer alıyor. Yeşilay Gençlik Şubesi Başkanı Güneri Mutlu’nun ifade şekliyle, “konuşmalar tele alınıp kitabın esasını teşkil etmişler.” Mutlu kitabın gayesini ise şöyle açıklıyor:

“Yeşilaycılık ismi ile tanılan antialkolizm problemini çeşitli cepheleri bakımından gerek değerlendirmek, gerekse üyelerimize ve bu davayı benimseyen kimselere gerekn bilgileri elden geldiği kadar vermek esasına dayanmaktadır.”

“İdari işleri ve meşguliyeti dolayısiyle” toplantıya katlamayan Yeşilay Fahri Başkanı Fahrettin Kerim Gökay ise davadaki varlığını ve desteğini gönderdiği mesajla belli ediyordu.

fahrettin-kerim-gokay“Alkol bir kısım insanda insanların mevcut patolojik suç işlemem meylini kamçılayan içtimai bir zehirdir… Avrupa şehirlerinde suçların haftanın günlerine göre dağılışı tespit ve tetkik edildiği zaman; suçların en çok haftalık ücretin akındığı ve meyhanelere koşulduğu Cumartesileri işlendiği görülmüştür.”

Kitapta İ.Ü. Ceza Hukuk ve Ceza Usul Hukuk Doçenti Dr. Sahir Erman, İ.Ü. Ceza Hukuk ve Ceza Usul Hukuk Profesörü Dr. Nurullah Kunter gibi akademisyenlerinin konuşmalarıyla devam ediyor ardından. Doç. Dr. Kazım Dağyolu’nun söyledikleriyse onu TV’nin günümüz alametifarikası “polemik-tartışma-atışma-geçirme programlarının” gediklisi yapabilecek türden:

“…dünyaca tanınmış olan büyük bir alkoliğin neslinden gelmiş olan 834 şahıs takip edilmişve 709’unda kat’i bilgiler edinilmiştir. Şu kadar ki bunların 116’sının babası malum değildir, piçtir. 182 kız fahişe olmuştur. 142’si dilenci, 76’sı psikopat ve 7’si katildir.”

Yeşilay Aylık Kültür ve Sağlık Dergisi

yesilayAlkol ile mücadelede en büyük silahlardan biri de Fahrettin Kerim Gökay’ın sahip olduğu Yeşilay dergisiydi. Derginin elimizdeki nüshası Mayıs 1956 tarihli, 281 no’lu ve Nurgök Matbaası’nda basılmış. Künyede derginin 24. yılı olduğu belirtiliyor. Kapaktaki alkol karşıtı ilüstrasyonun yanı sıra Gökay’ın şu sözlerine yer verilmiş:

“Alkolizm, fertlerde olduğu gibi insan cemiyetinin de bünyesini tehdit etmekte olan içtimai bir afettir.”

Dergide çeşitli makalelerin dışıında Afyon, Trabzon ve Balıkesir gibi illerdeki Yeşilay çalışmaları, buralardaki gençlik kollarının faaliyetleri hakkında bilgiler veriliyor. Dergiye bu sayıda Trabzon İlköğretim Okulu ve Afyon Lisesi konuk olmuş.

f-kerim-gokay

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Gençlik Teşkilatı’nın 20 Mart 1976’da Sheraton’da düzenlediği Alkollü İçkiler ve Yeşilay Paneli’nde çekilmiş fotoğraf karesinde kısa boyu dolayısıyla “Mini mini valimiz, ne olacak halimiz?” tekerlemesiyle anılan Fahrettin Kerim Gökay da var. (ön sıra soldan dördüncü) Gökay vefat ettiğinde kendine ait 630 tapu adını taşıyan vakfa kalmıştı.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et