BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Liste

Erkekler hiç bu kadar güzel anlatılmadı: Erkekleri En İyi Anlatan 10 Film

Güneşli Pazartesiler

Erkekler hiç de öyle karmaşık varlıklar değildir ama yine de onları anlatmak öyle kolay iş değildir. Sinema tarihinden bu işi hakkıyla başarmış filmleri şöyle bir taradım, içlerinden 10 tanesini buraya taşıdım. Ben başlangıcı yaptım, sizin ilavelerinizle liste uzar gider tabi. Kadınları anlatan en iyi 10 film listesi üstünde ise hala çalışmaktayım.

10.Anadan Doğma

Anadan Doğma (1997)
Full Monty
Yön: Peter Catteneo
Oyn: Robert Carlyle, Tom Wilkinson, Mark Addy, William Snape

İşsiz altı adamın bir araya gelip yövmiyeyi doğrultmak için bir striptiz grubu kurmasını anlatır. Mizahın, dramın ve duygusallığın harmanlandığı film 25 sene önce İngiltere’nin çelik sanayi merkeziyken, şimdi köhne fabrikalar ve paslı makinelerle dolu Sheffield’de geçer.

9.Güneşli Pazartesiler

Güneşli Pazartesiler (2002)
Los Lunes Al Sol
Yön: Fernando León de Aranoa
Adamlar: Javier Bardem, Luis Tosar, José Ángel Egido, Enrique Villén, Celso Bugallo

İspanya’nın liman kentinde yaşayan yedi işsiz adamın öyküsü. Filmin mottosu harikadır: “Bu film gerçek bir hikayeden uyarlarlanmamıştır, binlercesinden uyarlanmıştır.” İspanya’nın en prestijli sinema ödülü sayılan Goya’yı tam beş dalda kazanmıştır: En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi aktör (Javier Bardem), en iyi yardımcı erkek oyuncu (Luis Tosar), en iyi yeni aktör (Jose Angel Egido).

8.Shawshank Redemption

Esaretin Bedeli (1994)
Shawshank Redemption
Yön: Frank Darabont
Adamlar: Tim Robbins, Morgan Freeeman, Bob Gunton, William Sadler, Clancy Brown, Gil Bellows, James Whitmore

Hapishaneye düşen masum bir adamın 20 seneye yakın bir süre boyunca verdiği hayatta kalma mücadelesini ve yeni tanıştığı dostuyla ilişkisini konu alan film Stephen King’in Rita Hayworth and Shawshank Redemption kısa romanından uyarlanmıştır ve yedi dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

7.Deliverance

Deliverance (1972)
Yön: John Boorman
Adamlar: Jon Voight, Burt Reynolds, Ned Beatty, Ronny Cox

Filmde de küçük bir rol alan James Dickey’nin romanından uyarlanan film uygar dünyanın kendilerine sağladıkları tüm konforu ve güvenliği gerilerinde bırakan dört arkadaşın vahşi doğa turuna çıkmasıyla başlar. Eğlenceli olmasını planladıkları bu kaçamak dağın sakinleri tarafından saldırıya uğramalarıyla kabusa döner.

6.From Here to Eternity

İnsanlar Yaşadıkça (1953)
From Here to Eternity
Yön: Fred Zinneman
Oyn: Burt Lancaster, Montgomery Clift, Frank Sinatra, Ernest Borgnine

James Jones’un aynı adlı romanından uyarlanan film Pearl Harbor baskınından birkaç ay önce Hawaii’de görevli askerlerin başlarından geçenleri konu alır. 13 dalda Oscar’a aday gösterilen film bu ödüllerden yedisini kazanmıştır.

5.Heat

Heat (1995)
Yön: Michael Mann
Oyn: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Tom Sizemore

Son bir büyük soygunun ardından emekli olmaya hazırlanan usta hırsız ve onu yakalamak için elinden geleni ardına koymayan bir polis. Pacino ve De Niro’nun kamera önünde ilk buluşması.

4.Benim adım Joe

Benim Adım Joe (1998)
My Name is Joe
Yön: Ken Loach
Oyn: Peter Mullan, David McKay, David Hayman, Gary Lewis, Scott Hannah, David Peacock

Glasgow’daki binlerce işsizden biri olan Joe eski bir alkoliktir. Mahallenin işe yaramaz elemanlarından kurulu futbol takımının da teknik direktörü olan Joe içinde bulunduğu zor şartlara rağmen hem kendini, hem de arkadaşlarını kollamaya çalışmaktadır.

3.Good Fellas

Sıkı Dostlar (1990)
Good Fellas
Yön: Martin Scorsese
Oyn: Robert de Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Paul Sorvino

6 farklı dalda Oscar’a aday gösterilen film mafya içindeki bir grup arkadaşın gerçekleştirdikleri büyük bir soygun sonrası birbirlerine düşmelerini anlatır. Muhteşem oyunculuklarla sinema tarihinin önemli filmlerinden bir haline gelmiştir.

2.Grand Torino

The Grand Torino (2008)
Yön: Clint Eastwood
Oyn: Clint Eastwood, Bee Wang

Ford fabrikasından emekli, Kore Savaşı gazisi Walt Kowalski karsının ölümünden sonra günlerini evde tamirat yaparak, bira içerek ve göçlen komşularına homurdanarak geçirmektedir. Ne yeni nesile, ne kendi çocuklarına, ne de göçmenlerin Amerika’yı işgal etmesine akıl sır erdirememektedir. Ama önyargıları ve alışkanlıkları beklenmedik bir olay sonrası değişmeye başlayacaktır.

1.Avcı

Avcı (1978)
The Deer Hunter
Yön: Michael Cimino
Oyn: Robert De Niro, Christopher Walken, John Savage, John Cazale

İşçi sınıfa mensup Rus kökenli üç arkadaşın küçük kasabalarındaki yaşamlarına, Vietnam Savaşı’nda görev almalarına ve geri geldiklerinde yaşadıkları sıkıntılara tanık oluruz filmde. Savaş, şiddet, manipüle edilmiş vatanseverlik dışında dostluk, şeref, aile bağları gibi kavramlar da mercek altına alınır filmde.

İlginizi çekebilir...

Bu Hafta Ne İzlesem?

Merhaba, Sinema ve TV dünyasında (ki artık ikisi birbirine karıştı) bol gelişmeli bir hafta yaşandı. Kevin Costner’ın yazıp yönetip başrole kurulduğu 3 saatlik Amerikan...

Bu Hafta Ne İzlesem?

🎥 Vikings: Valhalla, Zeytin Ağacı, Kaçık Astronot, Beni Ay’a Uçur ve niceleri... İşte haftanın izleme önerileri!

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et