BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Haber

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu’ndan belgeselcilere çağrı

Ermenistan ve Türkiye’de egemen ideolojiler gerçek anlamda tarihsel yüzleşmeden kaçadursun, bugünü ve geleceği önemseyenler Ermenistan Türkiye Sinema Platformu‘nda buluşuyor. Türkiye’den Anadolu Kültür ve Ermenistan’dan Uluslararası Altın Kayısı Film Festivali öncülüğünde, 2007 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, 2011 yılındaki İstanbul Buluşması’nı bu kez belgesele ayırdı.

Türkiyeli ve Ermenistanlı sinemacıların katılımına açık olan platformun Belgesel Destek Fonu, 25 Mart 2011’e kadar başvurulara açık. 30. Uluslararası İstanbul Film Festivali sırasında gerçekleşecek destek fonu toplantısında uluslararası jüri tarafından değerlendirilecek projelerden biri 30.000 dolar ile ödüllendirilecek. Fona başvurmanın önkoşulu filmin Ermenistan, Türkiye ya da iki ülkede birden çekilecek olması ve ekiplerin iki ülkeden sinemacılardan oluşması. Platform, birlikte çalışacak ekiplerin tanışması için de bir fırsat yaratmayı hedefliyor.

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, 2007 yılında, iki ülkenin sinemacılarının birbirleriyle çalışmalarına olanak yaratma ve birlikte film üretmek için alan açma amacıyla kuruldu. Bugüne kadar 10 toplantı yapan platform, ilk kez geçtiğimiz yıl “Birlikte Film Yapıyoruz” sloganıyla yola çıktı ve iki ülkeden toplam 8 kısa filmin çekimine maddi destek sağladı. Platformun desteklediği filmlerden Gülengül Altıntaş’ın Kaybolmayın Çocuklar, Altan Bal ve Canay Özden’in Kukla Tiyatrosu, Diana Kardumyan’ın Galata, Gor Baghdasaryan’ın Komşular ve Arthur Sukiasyan’ın Güvercin Ustaları filmleri, ilk gösterimlerini 30. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde yapacaklar.

 

Ayrıntılı Bilgi:www.cinemaplatform.org
Sorularınız için:Nesra Gürbüz 

[email protected]

0 507 299 23 93

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et