La-grande-bellezza-Film-2013-di-Paolo-Sorrentino1

Bu hafta Ev Sineması köşemizde bol ödüllü üç film var: Tepelerin Ardında, Düzenbaz ve Muhteşem Güzellik. Üçü de arşivlerde yer bulmayı ve birden fazla izlenmeyi hak ediyor.

serkan-cellik Serkan Çellik

TEPELERİN ARDINDA

Chicago’nun Kırmızı Değirmen rüzgârıyla havalanışı gibi! Mavi En Sıcak Renktir’in büyük bir aşk filmi olduğunu düşünüyorsanız, bir yıl önce ortaya çıkan ve ona ivme kazandıran Tepelerin Ardında aklınızı başınızdan alabilir.

beyond_the_hills5

Alina ve Voichita aynı yetimhanede büyümüş iki arkadaştır. Aralarındaki büyük sevgiye rağmen yolları ayrılır. Alina koruyucu ailesini bırakıp Almanya’ya gider, bulduğu işlerde çalışıp para biriktirir. Voichita ise kendini Ortodoks kilisesine adar ve Romanya’da bir manastıra kapanır. Alina, Voichita olmadan daha fazla yaşayamayacağını anlayınca birlikte olmak için plan yapar ve onu almak üzere manastıra gider. Ne var ki Voichita değişmiştir. Artık kalbinin derinliklerinde Alina’dan daha çok sevdiği başka şeyler vardır.

Dupa-dealuri-Mungiu

4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün adlı ikinci uzun metrajıyla ismini öğrendiğimiz Cristian Mungiu son on yılın en iyi filmlerinden birini çekmeyi başarmış. Tepelerin Ardında Mungiu‘ya Cannes‘da en iyi senaryo ödülü getiren metniyle, en iyi kadın oyuncu ödülünü paylaşan iki başrolü başta olmak üzere uyumlu ve hatasız oyuncu ekibiyle, klostrofobik atmosferi ve 150 dakika boyunca şaşmayan dinamik çerçeveleriyle tartışmasız bir başyapıt. Filmekimi kapsamında izleyebilen şanslılardan ya da tek salonla kısıtlanan vizyon macerasında görebilen 4001 kişiden biri değilseniz; tertemiz görüntü ve sesle gelen DVD’si keşfetmeniz için sizi bekliyor.

dupa-dealuri-recenzie

Ters Ninja’da yayınlanmış geniş eleştirisine buradan ulaşabilirsiniz.

Özel Seçenekler: Sinema fragmanı, fotoğraf galerisi, Türkçe altyazı.

464e2d1c-ced9-4f5b-9c62-bd81735afe36Tepelerin Ardında (Dupa Dealuri)

Yönetmen: Cristian Mungiu

Senaryo: Cristian Mungiu (senaryo), Tatiana Niculescu Bran (roman)

Oyuncular: Cosmina Stratan, Cristina Flutur, Valeriu Andriuta

2012 / Romanya-Fransa-Belçika / 150 dk.

Şirket: Bir Film

 

DÜZENBAZ

Yedi adaylık ve iki Oscar kazanan filmi Dövüşçü’den iki yıl sonra birini ödüle dönüştüren sekiz adaylık daha kapan Umut Işığım’ı çeken David O. Russell hiç ara vermeden Düzenbaz ile karşımıza çıktı ve on dalda aday gösterilen filmiyle Oscar’ın en sevdiği isimlerden biri olduğunu ilan etti. Düzenbaz’ın en büyük meziyetiyse kuşkusuz oyuncu kadrosunun uyumu.

Amy Adams;Jennifer Lawrence

Düzenbaz aslında ayağı takılarak başlıyor. Karmaşık entrikasını düz olmayan bir kurguyla sunmaya çalışırken gözümüz dönemin giysi ve aksesuarlarına takıldığından, neler olup bittiğini anlayana kadar sıkıntılı birkaç dakika yaşıyoruz. Ancak hemen ardından Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence kelimenin tam anlamıyla döktürmeye başlıyor. Karşımızdaki ekip öyle bir uyum içinde ki; ne yaptıkları ya da nasıl yaptıkları önemsiz hale gelmiş. Senaryosu ilgi çekici, anlatımı dinamik ve sanat yönetimi göz alıcı ama bunların hiçbiri olmasaydı ve sadece bu dört isim havadan sudan konuşup salınsalardı bile gözlerinizi alamayabilirdiniz.

American-Hustle-large.ashx

Özel Seçenekler: Filmin fragmanı, kamera arkası görüntüleri ve çıkartılmış sahneler ile Türkçe altyazı mevcut.

2ff0be2f-ade7-4cb9-9a7a-62473d02175bDüzenbaz (American Hustle)

Yönetmen: David O. Russell

Senaryo: Eric Warren Singer, David O. Russell

Oyuncular: Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper

Şirket: As Sanat (Chantier Films)

 

MUHTEŞEM GÜZELLİK

Muhteşem Güzellik gündüz vakti Roma’ya turist gözüyle baktıktan hemen sonra havayı karartıp başkarakteri Jep’in 65. doğum günü partisine geçiş yapıyor. Birbirini yıllardır tanıdığı belli olan kalabalık grup, şık elbiseler içinde alkolün de etkisiyle eğleniyor. Bir süre sonra Jep şaşaaya kapılmayı bırakıp seyirciye kendinden bahsetmeye başlıyor.

ifudgs

Muhteşem Güzellik konvansiyonel sinemanın alıştırdığı kurgu anlayışından bağımsız hareket edeceğini ve derdinin büyük kısmını; bugüne dek gördüğümüz en güzel parti sahnelerinden biriyle baştan söylüyor. Yıllar önce yazdığı kitap sayesinde hala saygı gören ve kendi gibi çalışmak zorunda olmayan arkadaşlarıyla tatlı hayat yaşayan Jep, zoraki yaptığı röportajları saymazsak ev işlerini de yardımcısı üstlendiğinden tüm vaktini kendine harcayan bir adam. Arkadaşları ile terasında gerçekleştirdiği alkollü buluşmalar, Roma sokaklarında tek başına çıktığı yürüyüşler ve seks günlük hayatını oluşturuyor. Kendini de, hayatı da, başkalarını da fazla ciddiye almayarak günlerini geçiriyor.

la-grande-bellezza09

2014 Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ve Altın Küre Ödüllü Muhteşem Güzellik 26 yaşında Roma’ya gelmiş ve bir şekilde oralı olmuş Jep sayesinde izleyenleri insan davranışları üzerine düşünmeye sevk ediyor. Yaratıcı müzik kullanımı ve kurgusu ışıl ışıl. Roma’nın her yanında karşısına çıkan güzelliklere rağmen Jep’in muhteşem güzelliği bulamamış olmasıysa trajik.

la-grande-bellezza-skip-crop

Özel Seçenekler: Başka Sinema Seçkisi’nin 4 numaralı diskinde yönetmenin biyografi ve filmografisini içeren Türkçe karton kutu, Türkçe menü, fotoğraf galerisi, filmin iki farklı fragmanı ve kamera arkası görüntüleri mevcut.

9aab5dc6-14b8-44a0-b4b4-980298000a43Muhteşem Güzellik (La Grande Bellezza)

Yönetmen: Paolo Sorrentino

Senaryo: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello

Oyuncular: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli

2013 / İtalya-Fransa / 142 dk.

Şirket: Bir Film (Calinos Films)

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here