BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Fantastik Dörtlü Fantastic 4 Yönetmen: Tim Story Oyuncular: Ioan Gruffudd, Jessica Alba, Chris Evans, Julian McMahon

Öne Çıkanlar

Kahramanlar fantastik ama, film değil! (Fantastik Dörtlü / Fantastic 4)

Fantastik Dörtlü
Fantastic 4
Yönetmen: Tim Story
Oyuncular: Ioan Gruffudd, Jessica Alba, Chris Evans, Julian McMahon

Beyazperdeye transfer Fantastik Dörtlü biraz sırasını savar mahiyette bir film. Kahramanlar ise sanki, “idare edin, bu tanışma faslı, siz bizi ikinci filmde görün,” diyorlar!


Fantastik Dörtlü
Fantastic 4
Yönetmen: Tim Story
Oyuncular: Ioan Gruffudd, Jessica Alba, Chris Evans, Julian McMahon

Eleştiri notu: ***
Seyir notu: ***

Reed Richards ve arkadaşları dünyanın en zengin adamlarından Van Doom’a ait uzay istasyonunda bilimsel araştırmalar yaparken, kozmik bir fırtınanın radyoaktif dalgalarına maruz kalıp süper güçler kazanırlar. Richards vücudunu istediği gibi esnatabilen bir lastik adama dönüşür. Canlı Meşale Johnny Storm istediği zaman alevlenebildiği gibi, uçma yeteneğine de sahiptir. Susan Storm görünmez olabilmekte ve güç alanları yaratıp bunları kalkan olarak kullanabilmektedir. Değişimden en zararlı çıkan ise dış görünümü tamamen değişen Ben’dir. Müthiş bir kuvvet kazansa da, tüm vücudu organlarıyla birlikte kayaya dönüşmüştür.

50 yıla yatklaşan bir evelliyatı vardır Fantastik Dörtlü’nün ve tüm dünyada en bilinen çizgi-roman serilerinden biridir. Bir çizgi roman müptelası olarak benim bir türlü kanımım ısınmadığı bir seridir. Böyle düşünen çok insan tanıyorum üstelik. Sanıyorum bunun nedeni Canlı Meşale (Human Torch) hiçbir Fantastik Dörtlü üyesinin karizmatik bir güce sahip olmaması. Bir çizgi-romanın tutması için en önemli şart okurların kendilerini kahramanlarla özdeşleştirebilmeleridir. Lastik gibi uzayan bir adamla kim özdeşleştirir ki kendini, ya da kayadan yapılmış çirkin, heykelimsi bir adamla. Küçükken oyunlarımızda Superman, Örümcek Adam, Batman, X-Men, Zagor hatta Hulk gibi olmayı hayal edebileceğiniz kahramanlar değiller yani. Fantastik Dörtlü zamanında çok tutmuş bir çizgi romandır ama bugün bakıldığında kim ne derse desin eskimiş bir iştir.

Film, – Jessica Alba haricinde –  ünlü ve pahalı oyuncuların rol almadığı bir yapım. Doğru bir tercih olduğunu düşünmüyorum bunun. Çünkü film bir hikaye anlatmak, bir aksiyon silsilesi yaratmaktan çok, çizgi-romandan Fantastik Dörtlü’ye aşinalığı olmayanları aydınlatmak adına karakter tarifi ve analizi yapmaya yönelmiş bir film. Karakterlere ağırlık verildiğinde, insanın gözü karizma saçacak oyuncular arıyor. İlk X-Men filmi beğenildiyse hikayeden çok oyuncuları sayesinde beğenildi!

Film eğlenceli olsa da, bir çizgi-roman uyarlamasından bekleyeceğiniz enerjiyi pek bulamıyorsunuz. Görsel efektler çok etkileyici ve ihtişamlı değil belki ama kurgusal anlamda sığ hikayeyi gayet rahat taşıyor ve hiç sırıtmıyor.

Fantastik Dörtlü’yü izledikten sonra filmi ne övmek, ne de kötülemek geliyor içinizden. Televizyon filmi hissiyatı bırakıyor üstünüzde. Bir pazar öğleden sonrası evde ayaklarınızı uzatıp seyredeceğiniz ve sonrasında üstünde durmayacağınız türden bir film.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et