BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bir Film Hakkında

“Ferahfeza” ilk gösterimini İstanbul Film Festivali’nde yapıyor!

Kısa filmci Elif Refiğ‘in ilk uzun metraj denemesi Ferahfeza, izleyicisiyle buluşuyor. 31. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek olan filmin başrollerini Uğur Uzunel, Sitare Akbas, Huseyin Sevimli ve Mert Asutay paylaşıyor.

Film,tersane işçisi genç Ali’nin, Eda adındaki bir kızla tanışması sonrası birlikte çıktıkları yolcuğulu konu edinen filmin senaryosu da Refiğ’e ait. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden senaryo geliştirme ve yapım desteği alan Ferahfeza’nın çekimleri altı hafta sürdü. Çekimler Tuzla, Kartal ve Maltepe’de gerçekleştirildi. 13 Nisan Cuma günü Atlas Sineması’nda saat 19.00’da gösterilecek olan Ferahfeza, aynı zamanda Ulusal yarışma bolümünde Altın Lale için yarışacak.

“90’ların çocukları olan bizler anne babalarımız gibi mecburiyet veya ihtiyaç kaynaklı bir uzaklaşmadan ziyade, daha varoluşçu ve dünyayı keşfe yönelik bir uzaklaşmayı temsil ediyoruz. Şimdi yaşadığımız dünya düzeninde tüm ideolojiler çöktü. Ferahfeza kişinin kurduğu hayalin peşinden giderken, bu hayali gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinden bağımsız olarak yaptığı yolculuğun onu büyüten, geliştiren ve değiştiren gerçeklik olduğunu savunan bir hikâye. Eda ve Ali’nin hikâyesi, genç nesilleri cesarete ve hayal kurmaya davet ediyor.”

Elif Refiğ kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdikten sonra 2009 yılında Columbia Üniversitesi film bölümünde yüksek lisans yaptı. Kısa filmleri Bekleyolu, Esperanza Starring, Three Bodies ve Erkek Adam uluslararası film festivallerinde gösterildi ve birçok ödül aldı. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan senaryo geliştirme ve yapım desteği alan ilk uzun metrajlı filmi Ferahfeza’nın çekimleri Ekim 2011’de tamamlandı. Ferahfeza 2010 yılında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Köprüde Buluşmalar Ortak Yapım Platformu ve 2011’de Karlovy Vary Film Festivali Works in Progress bölümlerinde yer almıştır. Türkiye gösterimi 2012 İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde yapılacaktır.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et