BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Trabzon, Of’da doğan Halil İbrahim Dinçdağ milliyetçi, muhafazakar, geleneklerine bağlı standart bir Karadeniz ailesinin içinde standart bir Karadeniz çocuğu olarak büyüdü.

Ege Görgün

Geyden hakem? Olur. Bizden adam? Olmaz.

Trabzon, Of’da doğan Halil İbrahim Dinçdağ milliyetçi, muhafazakar, geleneklerine bağlı standart bir Karadeniz ailesinin içinde standart bir Karadeniz çocuğu olarak büyüdü.

ofsayt

Ayrımcılık toplumun kanseridir ancak kurbanlar hep bireyler olur. Burcu Karakaş ve Bawer Çakır’ın İletişim’den çıkan Erkeklik Ofsayta Düşünce kitabı bu tespitin sağlamasını futbol, eşcinsellik ve eşcinsel hakem Halil İbrahim Dinçdağ’ın hikayesi üstünden yapıyor.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

“Benim yaşadığım deneyimlerin çoğu, gerek Türkiye’nin gerekse dünyanın yaşadığı ortak bir sorundan yola çıkıyor: Ayrımcılık. Ayrımcılığın, çok çeşidi var. Benim maruz kaldığımın türü de cinsel ayrımcılık. Eşcinsellik, doğuştan gelen bir durum. Sonradan seçilebilecek bir duygu ya da cinsel tercih değil, yaradılıştan gelen bir şeydir.”

Trabzon, Of’da doğan Halil İbrahim Dinçdağ milliyetçi, muhafazakar, geleneklerine bağlı standart bir Karadeniz ailesinin içinde standart bir Karadeniz çocuğu olarak büyüdü. Her standart Karadeniz çocuğu gibi saçma bir kara sevdaya tutuldu. Aynı kara sevdaya tututlmuş bir sürü rakibiyle birlikte peşinde koştururken kan ter, hatta yara bere içinde kalacağı, uğruna bir ton toz toprak yutacağı “minyon” sevdalısının adı da futbol topuydu. Aralarına sakatlık girecek gibi oldu sonra.

trabzonda-futbol

Karmaşıklıktan uzak ve öngörülebilir bir hayatı olabilirdi Halil İbrahim’in. Tabi eğer kader ona bir “boyalı kuş” rolü biçmemiş olsaydı. Büyüdükçe, yaşadıkça kavrayacağı bir roldü bu. O bir eşcinseldi.

Önce hem çok severek hem de başarıyla yaptığı işinden oldu. Eşcinsel olduğu için askerlikten muaf tutulunca, “askerlik yapamayacak kadar çürükse, hakemlik yapamayacak kadar da çürüktür” prensibiyle hakemliğini bitirdiler. Futboldan kendince anladıkları kadarıyla futbolu “eşcinsellik mikrobundan” korumaya çalışanlarına karşı hakkına aramak için basında, medyada sesini duyurmaya çalışınca; “bazı” köşe yazarları onu ifşa edince yine çok severek yaptığı radyo programı da bitirildi. Eskiden ona “ağabeylik” yapanlar selamı sabahı kestiler. Çaresiz Trabzon’u terk edip İstanbul’a geldi. Biraz uzaklaşmak, daha da acili iş bulabilmek için.

hrant-dink

Onu başarılı bir kariyer beklerken, şimdi iş başvuruları “malum” sebeple geri çevrilen bir işsizdi. Bir pavyonda kasiyerlik işi bulduğunda, mafyöz tiplerce işi hemen bırakıp yurdışına gitmesi için tehdit edildi. Of’un adını lekelediği gerekçesiyle onun hayatını cehenenme çevirmeyi kendilerine vazife edinen, rahip Santoro’ya, Hrant Dink’e kurşun sıktıranlarla aynı hamurdan zebanilerdi bunlar. Bilmiyorlardı ki, Halil İbrahim’in hayatı başka zebanilerce çoktan cehennemleştirilmişti.

Halil İbrahim Dinçdağ hala aramızda ve hala “boyalı kuş” muamelesi görüyor. Eşcinsel olduğunu açıklayan Avrupalı hakemler kariyerlerine kesintisiz devam ederken, Türkiye’de bunu yapan “delikanlı” bir gey futbol camiasından sürülüyor. Türkiye’de demokrasi var mı bilmem ama Erkeklik Ofsayta Düşünce gösteriyor ki Türk futbolunda demokrasiden, hoşgörüden, insan sevgisinden eser kalmamış.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et