GİO Ödülleri sahiplerini buldu!

gio_2014

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından düzenlenen 2014 GİO Ödülleri, sahiplerini buldu!

İlk olarak bu sene verilen “Mavi Anka” onur ödülü, fantastik edebiyatın ülkemizde yayılmasına öncülük etmiş isimlerden Nazıl Eray’a verildi. Usta yazar ödülünü alırken “Bu hayatımda aldığım en güzel ödül” dedi. Tören “Edebiyatçıların düzenlediği etkinlikte bir sinemacı olarak bulunmak beni çok mutlu etti,” diyen Ezel Akay’ın konuşmasıyla devam etti. “Yılın en iyi öyküsü” ödülünü, Antalya’da yaşayan 77 yaşındaki İlyas Engiz’in alması törene damgasını vuran anlardan biriydi. İlyas Engiz, ödülünü Nazlı Eray’dan aldı

.
“Yılın en iyi illüstrasyonu” ödülü ise Evren İnce’nin oldu. Giritli Ali Aziz Efendi’nin “Muheyyelat” isimli romanından esinlenen Evren İnce konuşmasında fantastik türlerde çizim yapmasına neden olan Giovanni Scognamillo’ya teşekkür etti.

Bu yıl ilk defa verilen “Yılın en iyi kısa filmi” ödülü, ilk beşe iki filmiyle girme başarısını gösteren Can Evrenol’un oldu. “Baskın” isimli filmiyle birinciliğe layık görülen Can Evrenol, ödülünü 2007’de vefat eden karikatürist, sinema tarihçisi ve kısa film yönetmeni Metin Demirhan’a adadı.

“Yılın en iyi öykü kitabı” kategorisinde ise birincilik Deniz Tarsus’un oldu. Can Yayınları’ndan çıkan “Ayrıkotu” isimli kitabıyla bu başarıyı elde eden Deniz Tarsus’un ödülünü geçen sene Gio Ödülleri’nde “En iyi roman” dalında ödüle layık görülen Murathan Mungan verdi.