Drakula

Bram Stoker’ın Drakula’sı sayısız kereler boy gösterdi beyazperdede. Sinema Drakula’ya ilgisini hiç kaybetmedi, asla da kaybetmeyecek. Bu aşkı daha iyi anlayabilmek için 1931 tarihli Drakula’nın hikayesini bilmek filmi seyretmek kadar önemli.

Bram Stoker’ın romanı sinemaya ilk olarak 1922’de Alman ekspresyonist F.W. Murnau tarafından Nosferatu adıyla taşınır. Bu projeyi izin almadan ve telif ödemeden hayata geçiren Murnau, Drakula’nın değil ama Stoker’ın dul eşinin gazabından kurtulamaz. Öfkeli kadın filmin bütün kopyalarını imha etmek için elinden geleni yapar. Bu sırada acar bir film yapımcısı olan Carl Laemmle Jr. Drakula’nın gişe potansiyelini keşfetmiş ve Stoker’ın kitabını yasal olarak ikinci kez sinemaya taşımak için kolları sıvamıştır. Laemmle Drakula’yı Lon Chaney’nin oynaması konusunda çok isteklidir ama Chaney’nin MGM’in sanatçısı olması bu işi zora sokmaktadır. Bir süre sonra bu “zor” imkansıza dönüşür. Chaney gırtlak kanseri yüzünden hayata veda etmiştir çünkü. Ülkenin içinde bulunduğu Büyük Buhran filmin bütçesini de olumsuz etkileyince Laemmle oyuncular konusunda ucuz seçenekler aramaya başlar. Gündeme halihazırda Broadway’da Dracula’yı canlandıran Macar bir aktör gelir: Bela Lugosi. Laemmle, Lugosi için hiç istekli değildir ama Lugosi yoğun lobi faaliyetleri ve ücreti düşük tutma taktiği rolü kapar.

Film nihayet 14 Şubat 1931’de gösterime çıkar. Gazetelere göre filmi seyredenler içinde bolca ayılan bayılan olmuştur. Tabi bu haberler daha çok Laemmle’nin girişimleri sonucu çıkmış asparagaslardır. İnsanlar bu sayede artık sırf meraktan bile olsa gelip filmi göreceklerdir. Drakula’nın gişesi beklenenden de iyi olur.

Siz artık merak edip görmek mi istersiniz yoksa arşivinize mi katarsanız bilemem ama DVD formatında yayınlanan bu filmi izleyin derim. Hızınızı alamazsanız Dracula’nın başarısı üstüne apar topar çekilen yine 1931 tarihli Frankenstein’ı ve 1944 tarihli Frankestein’ın Evi (House Of Frankenstein) isimli filmleri önerebilirim size.

3 YORUMLAR

 1. aaa! hani kült filmler ile ilgili yazınız vardı ya.. iki film örnek veriyordunuz. plan 9 from outer space ve bram stoker’s dracula.. bir kağıda yazarak bizim mahallenin dvd cisine bu filmleri sordum.. mana veremedi.. boş boş yüzüme baktı.. sonra uğrayın bulmaya çalışırım dedi. bugün işe giderken uğradım .. bi plan 9 diye aramış, bi de outer space diye aramış.. bunlar film değil de müzik grubu olabilir mi diye sordu.. yooo…kült film bu dedim..

  gözlerini kıstı.. hıııı … dedi.. neyse geç onu ya diğeri diye sordum..

  dracula var ama bram stoker yok dedi.. dvd ye baktım.

  kocaman dracula yazıyor üzerinde küçücük bram stocer’s yazısı.. tamam işte bu dedim ve filmi aldım bu gece seyredeceğim..

  bir şey daha söylemek istiyorum.. başlık olarak “ısrar ediyorum efenim, emijeeemm!” diye yazmışsınız ya ilk okuduğumda landlord “ısrar ediyorum dracula benim amcam ” demek istiyor diye anladım.. sonra .. haaa.. kan emicem diyordu aslında..

  off..yaa..ben neden hemen anlamıyorum tersninja jargonunu.. insan yaşadığı şehre benzer derler ya doğru galiba.. biz de mahallecek birbirimize benziyoruz sanıyorum.. ama öğreniyorum tersninja dilini ve kültürünü.. kesinlikle.. mesela bu gece bram stocer’s dracula sını seyredejeem..ve.. ısrar ediyorum efenim, birinin kanının emijeeemm……

 2. Bu DVD'nin ekstraları harika:özellikle Drakula'nın öyküsü adlı bölüm,burda öğreniyoruz ki Bu filmle aynı zaman ve aynı stüdyoda İspanyollar da Drakulayı çekiyorlar,ispanyol ekibi Yukarıda bahsedilen filmin ekibini seyrediyor ve biz daha iyisini yaparız diyerek sete dalıyor ve bazı eleştirmenlerin daha başarılı bulduğu bir İspanyol Drakulası çekiliyor(filmlerdeki benzer sahnelerin ard arad verildiği kısımlar aradaki farkı gösteriyor.)

 3. @landlord:

  dün gece dracula'yı seyrettim.. bir coppola uyarlamasıydı

  ve çok tanınmış oyuncular vardı.. gary oldman..wiyona ryden..antony hopkins..keanu reeves..

  filmi seyrederken gerilecem diye düşünürken, koyu bir gary oldman hayranı olduğum için kendisini filmde gördüğüm anda bu filme bayılacağım dedim kendi kendime.. üstelik de filmdeki dracula gary oldman dı.. kont dracula ile filmin asıl kızı mina arasındaki aşk sahneleri filmi inanılmaz romantik kılıyordu.. gerilip gergef olacağımı düşünürken az daha birkaç damla gözyaşı dökeceğim bir film seyrettiğimi düşünüyorum..

  niye böyle oldu şimdi? yanlış dracula filmi mi seyrettim?ama dvd nin üstünde bram stoker's dracula yazıyordu..

  gene neyi yanlış anladım:o)

CEVAPLA