Cage The Elephant 2006’da Kentucky’de kurulmuş bir alternative rock grubu. Grup 2008 yılında kendi ismiyle yayınladığı debut albümünün ardından geçtiğimiz ay (Ocak 2011) ikinci albümü Thank You, Happy Birthday’i çıkardı. Cage The Elephant’ın üç üyesi lise çağlarındayken Perfect Confusion adında bir grupta çalmışlar ve bir albüm yapmışlar.

Burak İşyar

Albümde gürültülü gitarlar ve ağır bas notalarıyla dolu bir hard rock soundu hakim. Ayrıca Cage The Elephant’ın daha önce de sıkça tekrarladığı gibi, 80’lerin ve 90’ların ünlü rock grubu Pixies’in müzikal etkisi bu albümde yer yer farkediliyor. Albüm hemen baştaki ilk iki şarkıyla bu agresif sounda ulaşıyor.

Bunların ardından gelen Indy Kidz ve albümün sonlarına doğru gelen Sabertooth Tiger biraz nü-metal soundunda. Özellikle Indy Kidz’in ortalarında yer alan live session havasını beğendim. Shake Me Down gürültülü distortion gitarların akustik gitarlarla karşılıklı yer değiştirmesi ile 80’lerin hard rock müziğini andırıyor. Şarkıya düz ritimde davullar katılıyor. Shake Me Down kadar akılda kalıcı bir başka parça da sert gitarları ve albümün gerisinden biraz daha farklı vokalleriyle dikkati çeken 2024.

Albümde yer yer değişik rock türlerine uzanan şarkılar bulunuyor: örneğin grunge’a kayan Sell Yourself, bir ballad olarak Rubber Ball, ya da albümün soft rock kapanış parçası Flow. Bunların yanında düz/basit davulları ve akılda kalıcı melodileriyle pop-rock şarkılar da var.

Pek yeni ve değişik birşey sunmamakla beraber genel olarak enerjik ve sert havası ve akılda kalıcı melodileri ile dinlerken eğlendiğim bir albüm oldu Thank You, Happy Birthday. Listelerde oldukça başarı gösteren ve Amerika Billboard listesine 2, iTunes listesine ise 1 numaradan giren bu albümden en beğendiğim şarkılar Aberdeen, 2024, Around My Heart ve Japanese Buffalo.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here