En sevdiğim grupların başında Pink Floyd gelir. Elimde tuttuğum albüm içerisinde sevmediğim tek bir şarkı yok. Şu best of içerisine Wellcome to the machine, Set the controls for the heart of the sun ve Sorrow girmeliydi diye içimden geçirmiştim. Demek ki sorun müzikle ilgili değil. Eee peki neden yılın en kötü albümü seçiyorum?

 Utku Uluer 

Eğer çeşitli Pink Floyd albümlerine sahipseniz evde kendi “en iyiler” albümlerinizi yapıyorsunuzdur. Çok zevkli de bir uğraşıdır ama bir plak şirketi neden best of Pink Floyd albümü çıkartır ben onu anlamıyorum ki hadi bir tane yaptın neden yeni bir tane daha? Konserlerinde bile Dark side of the moon, the wall, the animal ve bazen wish you were here gibi konsept albümleri yekpare çalan ve konsept albümler çıkartan bir grubun ikide bir toplama albümünü çıkartma sebebi olsa olsa para kazanmaktır diye düşünüyorum.

Grup 94’ten beri studyo albümü yapmıyor. Richard Wright ölmeden önce efsane kadrosu Roger Waters’la beraber çalarken Live 8 konserinde son kez birarada görebildik o yüzden gözümüz arkada kalmayacak. Ama bu toplamalar işin tadını kaçırıyor. Bir Gilmour-Waters birlikteliği zor bir olasılık çünkü Gilmour‘un buna sıcak bakmadığını farklı röportajlarda okudum. Yine de grubu hatırlatmanın yolu ikide bir aynı şarkılardan oluşan best of çıkartmak olmasa gerek.

Grup 2011 de EMI ile 5 yıllık bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre albümlerini bir bütün olarak koruma ve yeni düzenlenmiş şekilde piyasaya çıkması ile ilgili bazı detaylar okumuştum. Sonra mesaj kutuma yeni Pink Floyd albümü isimli bir mail düştü. Grubun fan kulübüne üye olduğum için ve bir süredir Why Pink Floyd (Neden Pink Floyd) isimli bir projeden haberdar olduğum için yeni birşeyler çıkacağını biliyordum ama ne yalan söyliyim böylesi bir best of beklemiyordum hemen  resmi siteye baktım. Sitede yeni albüm üzerine fazla bir içerik yoktu.

Geniş bir toplama albümü olan Echoes – The best of Pink Floyd albümü 2001 yılında piyasaya sürüldü. Toplamadaki şarkılara baktığım zaman çok büyük bir fark göremiyorum. Kaldı ki Echoes 2 cd’lik bir albümdü. Böyle bir toplama  diskografisinde yer alıyorken bir tane daha best of yapmanın mantığını çözemedim ve açıkcası grup beni hayal kırıklığına da uğrattı. Shine on gibi bir single toplaması varken 2011 de çıkarttıkları bu albüme bilinen singleları ilk defa bir arada diye yazark bir basın bülteni çıkartmak ne demektir?

Buyrun siteden bire bir ingilizce cümleyi: Released simultaneously will be A Foot In The Door – The Best Of Pink Floyd, a collection of their most well-known songs, contained on one album for the first time.

Açıkcası grubun eski kayıtları yeni genişletilmiş albümler halinde çıkartması ve EMI ile yeni anlaşma sağlamasına memnundum ama bu anlaşmanın A Foot In The Door – The Best of Pink Floyd içermesi nedeni ile grubu biraz tutarsız buldum. Hem çok güzel bir kutu hazırlayacaksın, özellikle Wish You Were Here albümünü çok hoş bir yeni şekilde sunacaksınız, babalar gibi bir kampanya yapacaksın,  hemen bütün albümler re master şekilde düzenlenecek, hem zaten yakın zamanda bir best of albümünüz çıkmış olacak hem de bu yeni best of albümü piyasaya süreceksiniz.

Eylül ayında Pearl Jam‘in çok hoş Mother cover’ını dinlediğim zaman sağlam bazı gruplarla Pink Floyd‘un yeni best of albümünün tribute tadında olması gerektiğini düşünürken aslında herkesi salak yerine de koyan bu best of albüm olmadı.

Birileri çıkıp sen nasıl Pink Floyd‘a laf atarsın, sana mı kaldı onları eleştirmek, onların sanatı şu bu vs. diyebilir. Oysa bırakın grubun bilinen albümlerinin farklı farklı baskılarını alan birisi olmayı, grubun konser kayıtlarını ve bootleglerini 15 yıldır topluyorum. Bir Pink Floyd hayranı olarak bu yılın en kötü ve gereksiz albümü olarak Pink Floyd‘un toplama albümü A foot in the door’u seçtim.

Pink Floyd 

The Best of Pink Floyd –
A Foot In The Door
[Original recording remastered] 

1. Hey You  4:39 2. See Emily Play  2:48 3. The Happiest Days Of Our Lives  1:32 4. Another Brick In The Wall, Pt. 2  3:48 5. Have A Cigar  5:08 6. Wish You Were Here  5:05 7. Time (Edit)  6:20 8. The Great Gig In The Sky  4:36 9. Money  6:34 10. Comfortably Numb  6:19 11. High Hopes (Edit)  6:55 12. Learning To Fly  4:49 13. The Fletcher Memorial Home  4:10 14. Shine On You Crazy Diamond (Parts 1 – 5) [Edit] 11:05 15. Brain Damage 3:46 16. Eclipse

4 YORUMLAR

 1. Burada EMI’den çok, yaşayana grup elemanlarının tavrı çok üzücü.. Ben de sizin gibi neredeyse bütün albümlerine 1. basım LP + cd olarak sahibim; biraz argo olsa “b.ku çıksa yemem içmem alırım abi” tarzındayım; dediğiniz gibi bir o kadar da bootleg mp3leri, ayrıca dünyada şimdiye kadar farketttiğim ne kadar tribute albüm yapıldıysa onlara da sahibim.. Örnek; http://img407.imageshack.us/img407/5112/ekranalntsie.jpg
  Neyse ana konuya gelelim; siz ki Pink’siniz, ayımın karanlık yüzüsünüz, protest müzik yapıorsunuz; kapitalizmi, insanoğluna doğmatik diretilen tüm tabularla dalga geçiyorsunuz; ufuk açıyorsunuz; eeee; EMİ’ye bu hakkı neden veriyorsunuz? Gilmour ve Rogers; ikinizin de maddi durumu hat safhada iyi; bırakın biz dinleyiciler sizi eski Syd’li zamanınız gibi hatırlayalım; burjuvazinin kapitalist düzenindeki para emici sırtlanlarından biri değil! Ben bizzat EMI’ye kızmıyorum, o hakkı veren gruba kızıyorum..
  Benim adım hıdır, elimden gelen budur diyerek (EMI’ye kafa tutacak halim de yok) burada lafazanlık yaparım anca..
  O zaman ne diyorum; “Shine On You Crazy Diamond” ile size sevgi ve selamlarımı yolluyorum! 😉

 2. Mojo dergisinin 2004 yılında çıkarttığı bir Pink Floyd özel sayısı var. Pek çok pink floyd kitabına bedel bir özel sayı. Orada Nick Mason’ın grubun tarihçisi olması üzerine güzel bir röportajı var hatta sanırım ilk kez olara bir yardım konseri için bir araya gelmemiz gerekli diyor. O sayıda ayrı ayrı üyelerle röportaj var ama o kadar karma karışık bir durum almış ki…

  Birbirleriyle kavgalarını ve yazılanları okuyunca gelinen noktayı anlamak zor değil. Biz belki albümdeki duruşla ilgileniyoruz ama sanırım dağılmaya giden yoldaki kavgalar ve görüşler herşeyin önünde. Öyle bir albüm yapan o şarkıları yazan insanlar bu kavgaları eder mi diye sormak daha doğru olabilir.

  Yine de işaret ettiğin gibi Money şarkısını yazıp o şarkınında içinde bulunduğu bir best of yapmak tutarlı değil…

  Yazının sonuna şunu ekleseymişim keşke 🙂

  Money it’s a crime
  Share it fairly but don’t take a slice of my pie
  Money so they say
  Is the root of all evil today
  But if you ask for a raise it’s no surprise that they’re
  giving none away

  Not: A tree full of secrets’i tavsiye ederim oldukça iyi 🙂 bu arada rockabye olanı merak ettim 🙂

 3. utku ve eren; sizlerin bakis acinizi ve konuya olan hassasliginizi gozonunde bulundurarak varmis oldugunuz kani’ya katiliyorum zira “faithful” bir hayran olmayisima ragmen pink floyd benim anarsist yapida bir bakis tarzimin olusmasinda etkili omustur diyebilirim.
  Bu sekilde genclerin ceplerindeki son kurusuna kadar almak pesinde olan telif hakki sahibi muzik sirketleri (G&R bu konuda bir parca yapti su an ismi aklima gelmiyor)eren’in de hatirlattigi gibi tek suclu degiller zira muzisyenlerde “gurese doymayan pehlivanlar” gibi mesela rolling stone’un bilmem kacinci “farewell” turlari devam ediyor.
  U-2 grubu da ayni sekilde en zengin rock grubu olarak tarihe gectiler silicon walley’de bircok software sirketi sahipleri olmalarina ragmen ceplerinden kurus cikarmadan bircok ulkenin basbakanlarina posta koymaya kalktilar en buyuk protestoyu kanada’dan gorduler,bob geldof gibi kendi yaglarinda kavrulmuyorlar cok zenginler ama kendi yaptiklari bagis yok ulkeleri yargilamaya kalkiyorlar.
  bu sekilde genclerin muzik askini istismar edip son bir kez daha nasil cebimi doldururum zihniyeti insana “shame on you crazy diamond ” dedirtiyor.

 4. U-2 denince nedense benim midem bulanır oldu, aynı şekilde Chris deBurgh de terbiyesizin önde gidenidir, hatırlatayım.
  Bu şarlatanlar vaktinde Türkiye için insan hakları vs vs cızır cızır cızırdayıp talep ettikleri parayı alınca paşa paşa gelip çalmadılar mı burada? Ne var ki değişen? Sen bir de köprüyü kapatıyorsun elemanlara, ne zannediyorsan… (Bu lafımı anlar mı okursa son padişah?)
  Pink’e dönersek, ben albümdeki sırasıyla dinlemezsem olmuyor sanki. Ne varsa ilkinde var, eski kafalı mı kaldık nedir.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here