2009 yapımı Red Kit (Lucky Luke) hikayesinde Jesse James, Billy the Kid ve Calamity Jane gibi Vahşi Batı’nın gerçek karakterlerine yer vermiş olsa da, Daltonlar’ın eksikliği ciddi biçimde hissediliyor.

“Ben garip yalnız bir kovboyum / Evimden çok ama çok uzaktayım…”

Silahınını gölgesinden bile hızlı çeken Red Kit bu kez gerçekten yalnızları oynuyor. Oysa James Huth’ın yönettiği, Fransız komedyen Jean Dujardin’in başrolünde oynadığı filmde Düldül var, Calamity Jane var, Jesse James, Billy the Kid var, hatta çoğu çizgi kahraman gibi kadınlara mesafeli duruşuyla bilinen yalnız kovboyun abayı yaktığı bir güzel bile var. Ama Red Kit yine de yalnız. Çünkü ortada Daltonlar’dan eser yok. Bunun sebebi biraz da Daltonlar’ın da artık Red Kit’ten bağımsız hareket edebilecek, kendi kanatlarıla uçabilecek kadar forslu olmaları.

Red Kit’i çeken yapımcı şirket Daltonlar’ın esas oğlanlar olduğu Les Dalton filmini 2004’de hayata geçirmişti. Üstelik Peter Heim’ın yönettiği Les Dalton 42 milyon dolarlık bütçesiyle İngilizce olmayan en pahalı filmler arasına girdi. (Şimdilik 16. sırada.) Filmde az biraz görünen Red Kit’i ise Til Schweiger canlandırmıştı.

Red Kit’in yaratıcısı Morris yapacağı çizgi romanın karakterlerini New York Halk Kütüphanesi’nda yaptığı araşatırmalardan sonra karar vermişti. Calamity Jane, Jesse James, Billy the Kid, Yargıç Roy Bean ve Daltonlar favorileri olmuştu hemen.

Morris, Daltonlar’ın kötücüllükleri dışında aptallıklarının da altını çizmeye karar vermişti. George Marshall’ın yönettiği ve ünlü yıldız Randolph Scott oynadığı 1940 tarihli western, When The Daltons Rode ona ilham veren bir başka unsur olmuştu.

“Film bir sinema harikası değildi. Ama aynı kötü niyetin hizmetinde bir leşmiş bu dört kardeşi düşüncesi beni kendime çekmişti. Benim Daltonlar’ın kötü ve aptal kişiliği tam anlamıyla belirmişti. Dış görünüşlerine gelince, Red Kit’in en güzel grafik buluşlarından biridir; onlara dört birbirine benzer surat yapıştırdım, boylarını da farklı farklı yapıp onları boy sırasına koydum. Hareketlerinin ve yürüyüşlerinin biribirinin aynı olması belki Tenten’deki Dupont ile Dupont’dan kalmadır ama bunda otuzlu yılların Amerikan müzikhollerinin yıldızları Rits Kardeşler’in özellikle etkisi var.”

Bob, Grat, Bill ve Emmett Dalton böylelikle Kanunsuzlar adlı macerada Red Kit’in karşısına düşman olarak çıkarlar. Ve Coffeyville’de bozguna uğrayıp öldürülmeleriyle – tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi (1892) – sahneden çekilirler maceranın sonunda. Gerçekle kurgu arasındaki fark normalde Emmett ve Bill Dalton’un bu felaketten kurtulmuş olmalarıdır. Emmet 1931’de Morris’in sözünü ettiği filme kaynaklık eden When the Daltons Rode kitabın yayınlayacaktır. 1918’de yine kendi yazdığı kitaptan uyarlanan Beyond the Law filminde kendini oynamıştır.

Daltonlar’ın öldüğü Red Kit macerası Eylül 1951 ve Nisan 1952 arasında yayınlanan Spirou dergisinde tefrika edilmiştir. (sayı 701-731) Ama kısa bir süre önce kurulmuş Fransa Gençlerle İlgili Denetleme Komisyonu Bob Dalton’un kanlı sonunu hiç beğenmez. Albümün 1954’te Dupuis’de yayımlanması için Morris’ten albümü tekrar gözden geçirmesini rica ederler. Bölümün son kareleri yeniden çizilir. Albüm büyük bir başarı kazanır. Morris durumdan şu sonucu çıkarır: “Aptal kahramanlar acayip şekilde okurun hoşuna gidiyor.”


Daltonlarsız Red Kit filminin en önemli farklılığı ise kahramanımızın hikayesini ta en başından anlatması. Red Kit’in anne babasının öldürülmesiyle başlıyor film. Ana hikaye ise Red Kit’in Amerikan Başkanı’nı sıkı bir “Ergenkoncu”dan kurtarması. Filmdeki hoşluklardan biri de filmin son jeneriğinde sigara içerken kameraya yakalanan Red Kit’in elinin ayağının dolaşması. Red Kit ilk kez 1991’de hem de iki filmle birden beyazperdede boy göstermişti. Red Kit’i ünlü oyuncu Terence Hill canlandırmıştı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here