BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Robert Downey Jr is Iron Man!

Bana Onun Portre-sini Getirin

Robert Downey Jr is Iron Man! Ve daha fazlası…

Robert Downey Jr is Iron Man!

Robert Downey Jr

Sinemanın haylaz ve asi çocuğu Robert Downey Jr. çoğu sinemasever için zaten bir süper kahramandı. Iron Man olarak karşımıza çıkması onlar için hiç de şaşırtıcı olmadı bu yüzden. (Arşiv)


1987 tarihli film Less Than Zero’daki (Sıfırın Altında) rolünü ona verenler kahin miydiler acaba? Kariyeri yükselişe geçen bu çok yetenekli bu adamın filmde canlandırdığı Julian Wells karakteri gibi çok geçmeden dibe vurup, hatta dibi delip sıfır seviyesinin altına ineceğini mi hissetmişlerdi? Ya da Robert’ı çok iyi tanıyorlardı ve o daha 8 yaşından beri uyuşturucularla haşır neşir olduğunu itiraf etmeden hangi yolun yolcusu olduğunu biliyorlardı.

Marek Kanievska’nın yönettiği bu film hayata atılan lise arkadaşlarının hikayesini anlatıyordu. (Filmin uyarlandığı romanın yazarı da önemli; Amerikan Sapığı’nın yazar Breat Easton Ellis.) Julian Wells kokain alışkanlığı yüzünden büyük borçlar altına girmiştir. Kokaini bırakacağına, eroine başlayan Wells çok geçmeden her şeyini kaybeder. Erkeklerle yatmaya bile başlar hatta uyuşturucu bulabilmek için. Bu zengin çocuğunun sıfırın altına inişini izlerken midenize sancılar girer.

Robert Downey Jr her kesimden övgüler alıp harika çocuk ilan edildiği Chaplin filminin üstünden daha dört sene geçer geçmez, 23 Haziran 1996’da üstünde eroin, crack kokain ve Magnum silahla yakalanır. Şartlı tahliye edilir ama hiçbir şarta uymadığı gibi tahliyesinin şartlarını da ihlal eder ve hapise düşer. İşte düşüşü de böyle başlar Robert’ın. Yapımcılar ondan uzak durmaya çalışırlar. Ama bu yetenekli, karizmatik adam kolay kolay vazgeçilebilecek bir aktör de değildir. Bir süre sonra roller yine gelmeye başlar neyse ki.

Robert Downey Jr kendi bestelediği sekiz şarkısına yer verdiği The Futurist albümüyle müzik konusunda da yetenekli olduğunu göstermişti.

Daha ilkokuldayken babasıyla birlikte joint tüttüren bu anarşist ruhlu modern James Dean, bugüne kadar filmlerde türlü çeşit karakteri başarıyla canlandırdı. İşte O’nun hafızalara kazınmış performanslar sergileyerek yarattığı en unutulmaz karakterler…1. Charlie Chaplin / Chaplin (1992)

2. Julian Wells / Less Than Zero (1987)

3. Terry Crabtree / Wonder Boys (2000)

4. Wayne Gale / Natural Born Killers (1994)

5. Larry Paul / Ally Mc Beal (1997)

6. Robert Merivel / Restoration (1995)

7. Özel Ajan John Royce / U.S. Marshals (1998)

8. Doktor Pete Graham / Gothica (2003)

9. Peter Wright / Only You (1994)

10. Billy Covington / Air Amerika (1990)

11. Paul Avery / Zodiac (2007)

12. Harry Lockhart / Kiss Kiss Bang Bang (2005)

13. Tony Stark / Iron Man (2008)

14. Sherlock Holmes / Sherlock Holmes (2009)İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et