Salt Galata’da Perşembe Sineması!

Salt Galata’da gerçekleştirilen “Perşembe Sineması”bu bahar 7 Nisan – 23 Haziran tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Gösterilecek filmler, gösterim tarihleri ve bu seneki tema aşağıda yer almaktadır. İlgililere şimdiden iyi seyirler dileriz!

Kick in Iran
Kick in Iran

Nisan-Haziran Programı

7 Nisan                           Matthew Silva, Modern Ruin: A World’s Fair Pavilion  [Modern Harabe: Bir Dünya Fuarı Pavyonu], 2015

14 Nisan                        Paul Weiland, Sixty Six [Altmış Altı], 2006

21 Nisan                        Fatima Geza Abdollahyan, Kick in Iran [İran’da Tekme], 2009

28 Nisan                        Katsuhiro Ôtomo, Suchîmubôi [Buhar Çocuk], 2004

5 Mayıs                          Victor Buhler, The Beautiful Game [Güzel Oyun], 2013

12 Mayıs                        Paul Kelly, What Have You Done Today Mervyn Day? [Bugün Neler Yaptın Mervyn Day?], 2005

19 Mayıs                        Raynal Pellicer, Paris Belle Époque, 2004

26 Mayıs                        Charles Walters, Walk, Don’t Run [Koşma, Yürü], 1966

2 Haziran                      Scott Huegerich ve Bob Miano, The World’s Greatest Fair [Dünyanın En Harika Fuarı], 2004

9 Haziran                      Debs Gardner-Paterson, Africa United [Birleşik Afrika], 2010

16 Haziran                    Miao Wang, Beijing Taxi [Pekin Taksi], 2010

23 Haziran                    Yakında duyurulacak.

Sixty Six
Sixty Six

Dünya fuarları ve kupaları ile olimpiyatların, düzenlendikleri şehirlere geçici ve kalıcı etkilerinin izini süren Perşembe Sineması iletişim çalışmaları Nisan ayından itibaren farklı mecralarda yer almaya başladı. Programın odaklandığı konulara genel bir bakış açısı sunan tasarımlarda; konuları anlatan görsel bir zemin hazırlandı ve program çalışması yapıldı.

Perşembe Sineması bu yıl, devasa ölçekte uluslararası organizasyonlar olan dünya fuarları, dünya kupaları ve olimpiyat oyunlarının şehirlere etkilerine odaklanıyor. Kurgu ve belgesel 24 filmden oluşan program, Nisan-Haziran ve Eylül-Aralık aylarında SALT Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştirilecek.

İlki 1851’de Londra’da, “Büyük Sergi” adıyla düzenlenen dünya fuarları, başlangıçta tarım, endüstri ve sanat alanındaki gelişmelerin bir arada sunulduğu sergilerdi. Özünde ilerleme fikrine dayalı fuar temaları, zaman içerisinde ulaşım, iletişim, enerji ve uzay gibi yenilik ve gelişime açık alanların yanı sıra barış, çevre ve gıda gibi aciliyet arz eden konulara eğildi. Tarihi dünya fuarlarının çok öncesine, Antik Yunanistan’a uzansa da, modern olimpiyat oyunları ilk kez 1896 baharında Atina’da yapıldı. Olimpiyatların manevi gücü, yoğun bir rekabet sonucu kazanılan başarıların ülkelere saygınlık kazandırmasından gelir. 1930’da olimpiyat oyunlarından ayrılarak bağımsız bir organizasyona dönüştürülen Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Dünya Kupası ise, kitlelerin futbol tutkusundan beslenir.

Dünya fuarlarının geçmişte gözleri kamaştıran başarısı, yarattıkları yeni gelecek umuduna; olimpiyatların evrenselliği, ulusların karşılaşma arzusuna; dünya kupalarının heyecanı, ezelî rekabete dayanır. Bu organizasyonların yüzyılı deviren devamlılıkları, kuşkusuz çeşitli politik ve ekonomik motivasyonlara bağlı. Ancak, 21. yüzyıla gelindiğinde, geçici etkinliklerin şişirilmiş maddi imkânlarla, düzenlendikleri şehirleri hızla ve haksızca biçimlendirmesi fikrine karşı sesler yükselmeye başladı. Demografik açıdan kırılgan çeper mahallelerinde, mevcudu silerek geliştirilen planlar ve kâr beklentisi karşılığında yapılan yatırımların gerçekte topluma yüklenen ekonomik zararı güncel tartışmaların başını çekiyor.

Modern Ruin
Modern Ruin

No Boston Olympics [Boston Olimpiyatlarına Hayır] adlı aktivist oluşum, şehrin 2024 Yaz Olimpiyatları adaylığından çekilmesiyle sonuçlanan etkili bir kampanya yürüttü. PyeongChang’in kazandığı 2018 Kış Olimpiyatları yarışında da, Almanya Yeşiller Partisi Münih’in adaylığını desteklememişti. “Feeding the Planet, Energy for Life” [Gezegeni Beslemek, Hayata Enerji] temasıyla Milano’da düzenlenen EXPO 2015’in açılışı, 30 bin kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi. Uluslararası basında, 2022 Dünya Kupası için Katar’da yaptırılan inşaatlarda yılda 400 ila 600 işçinin öldüğüne dair haberler çıkıyor. Perşembe Sineması programındaki filmler, söz konusu güncel tartışmalar kadar, şehirliler için bir mücadele alanına dönüşen bu büyük organizasyonların tarihsel arka planını ve popüler kültürdeki yerini inceliyor.

Daha fazla bilgi için saltonline.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu filme puan verin
Bu yazıya puan verin

HENÜZ YORUM YOK