BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Sihirbaz Mandrake hain prense karşı (Sihirbaz / The Illusionist)

 Sihirbaz / The IllusionistLandlord

Neil Burger filmini, Sihirbaz Eisenheim adlı bir öyküyü zenginleştirerek ortaya çıkarsa da, Sihirbaz bana daha çok Paul Auster’ın Vertigo (Hitchcock’un Vertigo’suyla ilgisi yok. Kitap Yükseklik Korkusu adıyla Can’dan yayımlandı.) adlı kitabını hatırlatır. (19-08-2006)

Yükseklik Korkusu - Paul Auster

Filmin öyküsüyle kitabın öyküsü arasında bir benzerlik yok üstelik. Ama filmin ana kahramanı Eisenheim’ın bize anlatılmayan, bir gizem perdesinin arkasında kalan çocukluk ve gençlik öyküsüne karşılık geliyor Vertigo. Vertigo’nun kahramanın öksüz bir çocuktur. Onu sahiplenen bir Macar, çocuğa boşlukta havada durabilmek, su üstünde yürüyebilmek gibi beceriler öğretecektir ve hayatlarını bu beceriyi sergileyerek kazanacaklardır. Sihirbaz’ın ana kahramanı da yıllarca bir sihirbazın çırağı olarak dünyayı dolaşmış, Viyana’ya yeniden döndüğünde olağanüstü sihirbazlık gösterileriyle büyük bir şöhret kazanmış biri. Filmi sanki Vertigo’nun devamıymış gibi izledim bu yüzden. Tahta geçmek için sırasını bekleyen Prens Leopold ile bu sayede tanışırlar. Aralarında ani bir nefret doğar. Eisenheim’ın Prens’in nişanlısı ile aşk yaşaması olayı daha da tehlikeli bir boyuta taşır. Prens nişanlısını öldürünce, Eisenheim tüm yeteneklerini intikam için seferber eder.

Sihirbaz / The Illusionist

Sihirbaz’ın iyi bir film olduğunu söylemekle başlayalım. Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bir dünyanın yaratıldığı film, bu konuda sizi ikna etmek için işi biraz ileri götürse de hiç şikayetçi olmuyorsunuz. Sürprizli finalin en başından beri planlandığını, bunu anlayabilmek için ihtiyacınız olan tüm ipuçlarının aslında gözünüzün önünde olduğunu tam zamanında anlıyorsunuz; filmin en sonunda. Bir Olağan Şüpheliler durumu var yani ortada. Bir dönem filmi olan Sihirbaz’ın sanat yönetimi, sinematografi ve mekan kullanımı açısından kusursuz olduğunu belirtelim. Keza oyunculuk açısından da. Norton karizmasıyla, Giamatti yeteneğiyle, Sewell kötü adamlık tecrübesiyle işi zorlanmadan götürüyor.


Sihirbaz / The IllusionistSihirbaz
The Illusionist
Yönetmen: Neil Burger
Oyuncular: Edward Norton, Paul Giamatti, Jessica Biel, Rufus Sewell

Eleştiri notu: 5/4
Seyir notu: 5/4.5

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et