BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Tahran’da ailesi ile birlikte yaşamakta olan küçük Marjane’in ve ailesinin hayatı Şah rejiminin devrilmesiyle değişir. Değişimi büyük sevinçle karşılayan aile yaşanan İslam devrimiyle birlikte bocalamaya başlarlar. Özellikle de Marjane...

DVD

Tembellere DVD Önerileri 4 (Tembel tembeli sever çünkü!)

Tahran’da ailesi ile birlikte yaşamakta olan küçük Marjane’in ve ailesinin hayatı Şah rejiminin devrilmesiyle değişir. Değişimi büyük sevinçle karşılayan aile yaşanan İslam devrimiyle birlikte bocalamaya başlarlar. Özellikle de Marjane…

tembel.jpgbraveone.jpgyasamin_kiyisinda.jpgpersepolis-poster.jpg

Ara işi, “hastayım” de. Bırak pijamaların kalsın üstünde. Kurul televizyonun karşısındaki kanepeye. Bir yandan film seyret, bir yandan abur cubur ye. “Ama ne seyredeceğim” diyorsan, bir göz at aşağıdaki DVD’lere.


1

Bunları sevdiyseniz

Kızım Olmadan Asla – Not Without My Daughter (1991)
Çılgın – Crazy (2005)

Bunu da seveceksiniz

Persepolis

Yön: Marjane Satrapive Vincent Paronnaud

Tahran’da ailesi ile birlikte yaşamakta olan küçük Marjane’in ve ailesinin hayatı Şah rejiminin devrilmesiyle değişir. Değişimi büyük sevinçle karşılayan aile yaşanan İslam devrimiyle birlikte bocalamaya başlarlar. Özellikle de Marjane…

En İyi Animasyon dalında 2008 Oscar Adayı, aynı yıl Altın Küre’de En İyi Yabancı Film Adayı olan ve Cannes Film Festivali Özel Jüri Ödülü kazan bu başarılı çizgi roman uyarlaması seyredilmeyi hak ediyor.

Türkçe altyazılı ya da dublajlı izlenebilecek filmin özel seçenekler listesinde Persopolis’in yapım belgeseli ve hikaye taslakları bulunuyor. Tabi altyazı yapmadıktan sonra bunları sız DVD’ye niye koymuşlar bilinmez!
2

Bunları sevdiyseniz

Death Wish (1974)
Taxi Driver (19765)

Bunu da seveceksiniz

İçindeki Yabancı
The Brave One
Yön: Neil Jordan
Oyn: Jodie Foster, Terrence Howard

Central Park’ta yürüyüş yaparken serseriler tarafından uğradıkları saldırıda müstakbel kocasını kaybeden radyo programcısı Erica Bain bambaşka bir kişiye dönüşür. Bir silah satın alır ve sokaklarda kendince adalet dağıtmaya başlar.

Jodie Forster’ı böyle bir rolde izlemek yeterince ilgi çekici. Usta hikayeci Neil Jordan yeni şeyler söyleyen bir film yapmamış belki ama sürükleyici bir intikam hikayesi anlatmayı becermiş.

Türkçe altyazılı ya da dublajlı izlenebilecek filmin Şehirde Yürüyorum adını taşıyan yapım belgeseli oldukça geniş ve doyurucu röportajlarla dolu. Çıkarılmış Sahneler’in yerini ise Eklenmiş Sahneler almış.

Charles Bronson kadın olsaydı Death Wish nasıl bir film olurdu diye merak etmemiştik ama…

3

Bunları sevdiyseniz

Duvara Karşı – Gegen Die Wand (2004)
Küçük Özgürlük – Kleine Freiheit (2003)

Bunu da seveceksiniz

Yaşamın Kıyısında
Auf Der Anderen Seite
Yön: Fatih Akın
Oyn: Nurgül Yeşilçay, Baki Devrak, Tuncel Kurtiz

Sağ sol davalarına karışarak Almanya’ya kaçan bir Türk; Almanya’da yaşayan ikinci kuşak bir göçmen, Türk’ten daha çok Alman. Köklerini neredeyse tamamen unutmuş iki genç insan Ama kaderlerine yön veren kökleri oluyor.

Film Cannes Film Festivali’nde “En iyi Senaryo” ödülü almış, Almanya adına Oscar’a aday adayı olarak gösterilmişti. Yönetmen de, oyuncular da Türkiye’nin en iyileri… Müzikler zaten şahane.

Bu film de, Fatih Akın da kamera arkası görüntülerinden çok daha fazlasını hak ediyor DVD özel seçeneği olarak.

Türk sinemasının en iyi hikaye anlatıcıları Fatih Akın ve Ferzan Özpetek. İkisi de yurtdışında. Rastlantı mı?
4

Bunları sevdiyseniz

Gece Nöbeti – Night Watch (2004)
Matrix (1999)

Bunu da seveceksiniz

Gündüz Nöbeti
Day Watch
Yön: Timur Bekmambetov
Oyn: Konstantin Khabensky

Sıradan insanlar fark etmese de, ışığın ve karanlığın orduları arasındaki mücadele gizliden gizliye devam etmektedir. Gündüz Nöbeti’nden Anton’un oğlu bu savaşı bitirebilecek bir çocuktur ama o karanlığı meyletmiştir.

Rusların Hollywood gişe canavarlarına yanıtı olarak lanse edilen film ülkesinde gişe rekorları kırdı. Çok satan bir roman üçlemesinden uyarlanan görsel gücü, efektleri ve ilginç öyküsüyle öne çıkıyor.

5.1 ses seçeneğiyle Türkçe olarak da izleyebildiğiniz filmin orijinal dili Rusça. Filme yalnızca bir yapım belgeseli ve fragman eşlik ediyor. Tabi yalnızca Macarca altyazı olması belgeseli anlamsız hale getiriyor. Rusçanz varsa başka…

5

Bunları sevdiyseniz

Iwo Jima’dan Mektuplar – Letters From Iwo Jima (2006)
The Eagle Has Landed / Kartal Kondu (1976)

Bunu da seveceksiniz

Zafer Madalyası
Cross Of Iron
Yön: Sam Peckinpah
Oyn: James Coburn, Maximillian Schell, James Mason

Askerlerin saygısını kazanmış Çavuş Steiner ve yeni atanan komutan Yüzbaşı Stransky arasında sürtüşme vardır. Adamlarının canı pahasına da olsa şeref madalyası kazanmak isteyen Stransky için Steiner bir engeldir.

Sinema tarihinin önemli yönetmenlerinden birinin, Sam Peckinpah’ın tüm özelliklerini sergilediği filmlerinden biri. Alman askerlerinin kahraman olduğu nadir Amerikan savaş filmlerinden olması da cabası.

İngilizce izlerseniz 5.1, Türkçe izlemeyi tercih ederseniz 2.0 ses seçeneğiniz var.

1977 yapımı bu Peckinpah klasiğini özel seçeneksiz olsa da hemen atın arşive, kaçırmayın.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et