watchmen

“Önce bir konuda anlaşalım: Alan Moore 20. yüzyılın en yetenekli yazarlarından biridir. Uzlaşmaya niyetiniz yoksa da hiç umurumda değil. Çünkü o zaman onun başyapıtı The Watchmen’i daha okumamışsınız demektir, Watchmen’i okumayan biriyle de Moore’u tartışacak değilim.”

Fim’den Kule’de yer alan eski sinema yazılarından (V For Vendetta) küçük bir alıntı bu. The Watchmen’den uyarlanan filmi kısmetse 2009’un ilk aylarında izleyebileceğiz.

Alan Moore’un yazıp Dave Gibbons‘un çizdiği 1986 tarihli çizgiroman kitabı Watchmen’den uyarlanan filmin yönetmeni son olar 300 filmini seyrettiğimiz Zack Snyder. Oyuncu kadrosunda Patrick Wilson, Jackie Earle Haley, Malin Akerman, Billy Crudup, Jeffrey Dean Morgan, Matthew Goode, Stephen McHattie gibi yıldız mertebesinde olmayan isimleri barındıran filmin teaser’ı sinemalarımızda gösterilmeye başlandı bile.

Muhteşem görüntüler yetmezmiş gibi, o görüntülere bir de bu teaser’ı insanın beynine ve kalbine işleyen bir şarkı eşlik ediyor. Bu The Smashing Pumpkins‘in Batman ve Robin’in soundtrack’i için yaptığı 1997 tarihli bir şarkı: The End is the Beginning is the End. Bu şarkıyı ve grubun Today, Ava Adore ve 1979 gibi hitlerini Soundklan.com ekseninde yer alan Radyo Tersninja‘da dinleyebilirsiniz.

Watchmen’in soundtrack albümünde yer alacağı konuşulan diğer şarkılar arasında şunlar var:

All Along the Watchover – Jimi Hendrix

The Times Thel Are A-Changing- Bob Dylan

The Sound of silence – Simon and Garfunkel

99 Luftballoons – Nena

Unforgottable – Nat King Cole

5 YORUMLAR

 1. smashing pumpkins'in bu pek güzel parçası bu film için bayağı bir değişikliğe uğramış görünüyor..

  eğer becerebilirsem, vereceğim linkten ulaşacağınız filmin trailerindeki, görüntüyle müziğin mükemmel uyumuna da diyecek yok doğrusu..

  buyrun

  bu arada, youtube'un yokluğunda dailymotion iyi bir alternatif.. tabii ki kapatılana kadar.

 2. Valla Alan Moore ilkeli bir adam olmasaydı ‘Vendetta’nın uyarlamasından adını falan sildirip o kadar parayı tepmezdi(herkes de yapamaz bunu)’V’yi okuyup filmi seyrettikten sonra Moore’a hak vermemek elde değil.

 3. Okat Uzay Serisi no:6 baskı yılı :1971 Robot X-81
  Yazarın adı A.R. Moore ama bizim Moore olduğunu hiç sanmıyorum. Hatta A.R. Moore diye birisinin varlığından da şüpheliyim. Telif ödememek için yazarın ve kitabın ismini uydurmak o zamanlarda zaman zaman başvurulan bir adetti zira.

 4. şimdi sağ elimin altında.. alan moore.. david lloyd..

  V FOR VENDETTA adlı çizgi roman duruyor.. türkçe.. çeviren koray özbudak.. landlord okadar döne döne yazıyor ki mutlaka okumalıyım ve seyretmeliyim diye düşündüm.. ama korkuyorum bu çizgi romanı okumaya.. ya bünyem kaldırmazsa.. ya ağır gelirse bana.. hımm..korkuyorum hakikaten..

  sol elimin altında zeki demirkubuz.. masumiyet.. üçüncü sayfa adlı filmleri.. neden.. üç maymun'u seyrettikten sonra.. daha önce hiç seyretmediğim bu tarz filmlerin en iyilerini zeki demirkubuz çevirmiş galiba.. internette yaptığım araştırmalardan sonra.. vardım böyle bir sonuca.. şimdi korkuyorum seyretmeye.. herşeyden etkileniyorum ya..

  bir paramparça aşklar ve köpekler adlı filmle.. bir de david cronenberg'in ölü ikizler adlı filmi masamın üzerinden bana bakmakta.. neden bu filmler.. korku filmlerine daldım gidiyorum ya soruyorum ne korku filmi seyredeyim diye.. landlord'un herkese iki satır lafı var.. ama beni hiç muhatap görmüyor.. asla cevap vermiyor.. eskaza bir kelam yazdıysa da pişman olup kendi yazdığını siliyor.. ben de el yordamıyla bu iki filmi buldum.. napayım.. ama korkuyorum..

  gene etkilenmezsem.. gene gerilip,ürkmezsem ya..

  kafam karıştı aslında.. bilmiyorum ki ne yapsam..

  doğrusu.. yarın iş günü.. ben en iyisi..yatsam uyusam..

CEVAPLA