Müzik yazarı Tolga Akyıldız‘a 2010’da en beğendiği 10 şarkıyı sorduk, kırmadı bizi söyledi, üstüne de %10 zam koydu. Malum yılbaşı, zam zamanı.  Zam oranı konusunda medya patronlarının Akyıldız’ı örnek alması ve gazete, dergi, internet, TV mecralarında o her şeyimizi uydurmaya çalıştığımız AB standartlarının epey altına tekabül eden koşullarda (maddi ve manevi) çalışan arkadaşlarımızı mutlu etmeleri  büyük dileğimiz. Egosu verdiği emekten büyük kimi yöneticileri, kimi torpilli bebeleri ve hobi olarak gazeteciliği seçen sosyetik hanımkızlarımızı es geçebilirler.

1. Aşk Geri Gelir / Aylin Aslım
2. Durma Yağmur Durma / Gripin
3. Koparılan Çiçekler / Sertab Erener
4. Araf / Mor ve Ötesi
5. Yollar / Mirkelam Kargo
6. Serseri Mayın / Athena
7. Pas / Soner Sarıkabadayı
8. Sadem / Soner Sarıkabadayı
9. Sen Eşittir Ben / Toygar Işıklı
10. Yalnız / Şebnem Ferah
11. Söyle Ruhum / TNK

9 YORUMLAR

 1. listedeki şarkıları art arda dinleyeyim dedim. belki garip, ama soner kabadayı’yı ilk defa dinledim. şarkıları bana hitap etmeyen, piyasadan (TV, radyo vs) alıştığımız gibi. ama ses rengi rock müziğe çok daha yakışır bence. neyse…

 2. Ayağına basılmış gibi bağırarak şarkı söylemeye çalışan Birol Namoğlu’lu Gripin ve bayık SSrkbdy sadesi dışında hepsi 10 numara…

 3. yani zevkler tartisilmaz da listeyi biraz dream tv kral tv listelerine alternatif buldum.
  Muzik zevklerim nedeniyle listede sadece athena ile hemfikirim.

  123 veya gevende bu sene ilgimi cekti. ceylan ertem i dinledim sevdim. DDR nin albumden 1-2 sarki guzeldi

  Mirkelam kargoya yakismis ama sarkilar biraz zayifti.

 4. Soner Sarıkabadayı bence tam bir ‘felaket’. Kulak tırmalıyıcı bir sesi ve berbat şarkıları var. Tüm şarkıları, tek bir şarkının parçalanmış hali gibi. 2010′ un en iyi Türkçe şarkısı, en ‘diğerlerine benzemeyeni’, Hande Yener’ in son albümünde yer alan ‘Ben Kimim?’ parçası, ki albümde keze öyle.

  Albüm ‘Bodrum’ hariç genel olarak modern alternatif-pop parçalarıyla dolu ( Onun eğlence amaçlı konulduğu ortada.) Bunların en güzeli, elektronik ritmlerle harmanlanmış, 80′ lerin new-wave havasını yansıtan, abstract mı abstract ‘Ben Kimim?’; melankolik bir havası da var şarkının. Tabii diğer şarkılarda, özellikle piyano eşliğinde ‘Bi gideni mi var?’ ya da elektronik gitarla bezeli ‘Boşa Ağlayan Kız’ da gerek sözleri, gerek soundu ile mükemmel parçalardı. Bu albümün dışında Türkiye’ de başka bir modern ve ‘yeni’ bir iş göremedim. Yıllardır duymaktan bıktığımız aynı ritmler, aynı sözler; Türkçe poptan nefret etme nedenleri…

 5. Birkaç konuya açıklık getirmek isterim:
  1) Bu liste benim en sevdiğim 11 şarkı değildir. Şarkı açısından bakıldığında 2010’a damgasını vuran şarkılar listesidir.
  2) Landlord’cum; Tolga’nın en beğendiği şarkılar tabiri bu anlamda biraz kafa karıştırabilir. Ters Ninja okurunu yanıltmayalım…
  3) Şebnem Ferah albümü “Benim Adım Orman” 2009 Aralık çıkışlıdır evet. Ama 2009 albüm değerlendirmelerinde dikkate alınamamıştır. Bu albümü 2010 albümleri içinde değerlendirmezsek albüme fena halde ayıp etmiş oluruz. Keza buradaki şarkı “Yalnız” da etkisini tamamen 2010 yılı sınırları içinde göstermiştir.
  4) Yazının görseli olan Aylin Aslım albümü “Canını Seven Kaçsın”; asıl 2009 albümü olan odur. Hatta benim 2009’un en iyi albümleri listemde yer almıştır. Öte yandan “Aşk Geri Gelir” şarkısının kitlelerce tanınması özellikle dizi müziği olarak tanındıktan sonra olmuştur. Albümden çıkan ve henüz çekilmiş olan klibini de düşünecek olursak sadece bu şarkıyı 2010 sınırları içinde değerlendirmeyi makul buldum. Kisisel tercihimdir.
  5) Soner Sarıkabadayı çok eleştiri alıyor. Normaldir. Ama ben kişisel olarak bir hayranı olmasam da sektör içinde uzun yıllardır bize öğğ dedirten Tarkan ve Serdar Ortaç uzantılarına ciddi bir alternatif olma özelliğiyle çok takdir ediyorum. Ve şarkılarını sektör açısından değerli buluyorum. Destekliyorum. İki şarkıyla bu listeye girmesinin temel sebebi budur.
  6) Olaya sektörel olarak baktığım için buraya koymadığım çok isim var KAÇAK, 110, Ceylan Ertem, 123 vb… Onları da içeren bir listeyi kendi blogumda yayınlayacağım pek yakında. http://www.tolgaakyildiz.com.tr

 6. 2010’un en iyi şarkıları arasında Hoşçakal(Emre Aydın)’ın bulunmaması yazarın ayıbıdır. Madem piyasa koşullarını takip ettin bu şarkıyı görmezden gelmek için Zimbawe’de yaşamış olmak gerekiyor.

 7. bir kaç güzel seçim dışında vasat bir liste olmuş (aşk geri gelir, araf, yalnız ve sersri mayın dışındaki hepsi).

  dikkatimi çeken bir diğer şey de listede bu yılın en dikkat çeken sanatçısı emreaydın’ın bu listeye girmemiş olması. ya medyayı takip etmemiş bu listeyi hazırlayan ya da kafasına göre öylesine bir liste olmuş. farkında mısınız ama bu yağmurlar, alıştım susmaya, hoşçakal klipleriyle ortalığı kasıp kavurdu emre aydın.

  diğer yorumlarda da söylenildiği gibi soner sarıkabadayı faciası da nedir öyle? ben ki bu adam her tv’ye çıktığında, radyoda duyduğumda sesi kısan biriyim. ama görüyorum ki bir müzik eleştirmeninin listesine de girebiliyor. çok klişe bir söz olacak ama, ”zevkler ve renkler tartışılmazmış.” ama durup bunu tartışmak gerek. :))

 8. Aramadığım yer kalmıyor seni sabahtan yatana kadar
  Sanırım hep seni sevecek kalbim son kez atana kadar

  Ne kadar da fonetik değil mi? Bu kadar da göze sokulamaz herhalde bu durum… Oturup, bir saatte şarkı sözü yazayım diye yola çıkarsan, böyle ‘zorlama’ işler çıkar işte. ‘Bakkal müzik’ tabiri cuk oturuyor.

  Serdar, Soner, Tarkan… Sistem, müzik sanatını ayaklar altına düşüren, müziğe pek az benzeyen işler yapan bu tür ‘popüler kişilikler’ i destekledikçe, pohpohladıkça, kulaklarımız daha çok ‘linç’ edilecek bence. Dinleme diyecekseniz, mümkün mü diyeceğim? İster istemez her yerde kulağımıza geliyor…

  Bunları desteklemek, dinlemek piyasaya zarar vermek dışında hiçbirşey katmayacaktır, eğer bu ülkede yurtdışında ki gibi gerçekten bir müzik piyasası yaratılması isteniyorsa tabii…

  Ayrıca diğer yorumlara katılıyorum, ana kıstas ‘popüler’likse eğer, Demet Akalın niye yok o zaman? Neyse, kişisel bir ‘zevk ve renk’ meselesi deyip geçmek daha iyi.:).

CEVAPLA