BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Bir yanıyla “Hayat” gibi kökleri 70’li yıllara dayanan şarkılar, diğer yanda “Güleycan” gibi önemli bir yeniliğe işaret eden müzikal anlayış, Grup Yorum’un 25 yılı aşan serüveninin ilk önemli duraklarını oluşturdu.

Bir Film Hakkında

Türküler Susmaz, Filmler Sürer: F Tipi Film

Bir yanıyla “Hayat” gibi kökleri 70’li yıllara dayanan şarkılar, diğer yanda “Güleycan” gibi önemli bir yeniliğe işaret eden müzikal anlayış, Grup Yorum’un 25 yılı aşan serüveninin ilk önemli duraklarını oluşturdu.

F tipi film

80’lerin ortalarında, sessiz yığınlar adına büyük kentlerin varoşlarından meydanlara doğru yayılan o Gülten Akın dizelerini işitmenin anlamı çok büyüktü:

“Büyüyüp de on yedine bastığında baban sana idamlar alacak!”

tuncer2 Tuncer Çetinkaya

İlk olarak düşlerini bir Eylül sonbaharında karanlığa terk etmiş üniversitelilerin sahip çıktığı o ezgiler, kısa bir süre sonra “eski defterleri” açma zamanının geldiğine inanan kitlelerle buluştu. “Kavgadan uzak kalmışsan, sevdadan da uzaksın demekti”.

Bir yanıyla “Hayat” gibi kökleri 70’li yıllara dayanan şarkılar, diğer yanda “Güleycan” gibi önemli bir yeniliğe işaret eden müzikal anlayış, Grup Yorum’un 25 yılı aşan serüveninin ilk önemli duraklarını oluşturdu. Serüven, “dağlarda, sokakta, fabrikada, tarlada” sürerken, zaman içinde Şilili devrimcilerden Filistinli direnişçilere kadar birçok yol arkadaşı edinmeyi de ihmal etmedi.

F tipi film

Ülke tarihinde, ödenilen bedellerden oluşan devasa muhalif sözlüğe en uzun paragraflarından birini yazdıran Yorum, şimdilerde bir “modaya” dönüşen 12 Eylül hesaplaşmasının temellerini çeyrek asır önce, dişiyle tırnağıyla atmaya başlamıştı. En masum hak arama taleplerinin dahi şiddetle karşılık bulduğu günlerde; engellenen konserler, gözaltı ve tutuklamalar, referansları arasında Ruhi Su’dan Victor Jara’ya koskoca bir protest sanat bulunan bu kar makinesini yolundan döndüremedi. “Bu yürek hiç susmayacak” şiarını hayatın her alanına yaymayı başaran topluluk, son yıllarda gerçekleştirdiği efsanevi konserlerde de görüleceği gibi, ardında direnilerek kazanılan büyük bir birikim ve hayranlarla oluşturulan sımsıkı bağ ile bugünlere geldi.

Grup Yorum, şu günlerde bizzat kendisi tarafından tasarlanan bir proje ile gündemde. Aralarında Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Barış Pirhasan, Aydın Bulut, Hüseyin Karabey, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay ve Yorumcuların (FOSEM) bulunduğu dokuz yönetmen tarafından hazırlanan “F Tipi Film”, 10’ar dakikalık kısa filmlerden oluşuyor. Daha küçük ölçekte olmakla birlikte, benzerine “Devrimden Sonra”da tanık olduğumuz bir dayanışma ruhu ile hayata geçirilen filmin oyuncu kadrosunda önemli isimler var: Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Gizem Soysaldı, Erkan Can, Fırat Tanış, Civan Canova. Müziklerinde Grup Yorum’un eski ve yeni eserlerinin yer aldığı “F Tipi Film”, rejiden prodüksiyona tüm aşamalarda teknik ekiplerle birlikte Sinema TV öğrencilerinin de aktif olarak görev almasıyla ilgi çekici hale geliyor.

F tipi film

Hazırlıkları 2 yıla yayılan proje için Kocaeli’de F tipi hapishane dekoru oluşturan ve birebir boyutlarda hazırlanan hücrelerde çekimleri tamamlayan ekip, bir yandan da seslerinin geniş kitlelere ulaşmasına engel olan unsurlarla mücadele ediyor. Son olarak film afişlerinin İstanbul’daki metro ve tramvay duraklarına asılmasına mani olunduğu iddialarını dile getiren grup üyeleri, “İstiyorlar ki bu filmin varlığından kimsenin haberi olmasın. Sansürünüz boşuna. F Tipi Film’i milyonlara taşıyacağız!” görüşüne yer verdiler.

Adına trajikomik biçimde “Hayata Dönüş” adı verilen; ancak akıllara onlarca insanın yaşamının yitirdiği bir operasyon olarak kazınan sürecin geldiği noktayı yalnızca siyasal değil, psikolojik ve sosyolojik sonuçlarıyla da masaya yatırmaya çalışan “F Tipi Film”i kaçırmayın. Resmî tarihin size asla söyleyemeyeceği şeyleri duymak, çaresizlik ve hayal kırıklıklarından oluşan repertuarımıza inat bir araya gelen onurlu sanatçıların dayanışma ruhuna sahip çıkmak ve her şeyden önemlisi unutmamak için!

F Tipi FilmF Tipi Film

Yönetmen: Ezel Akay, Barış Pirhasan, Sırrı Süreyya Önder, Hüseyin Karabey, Aydın Bulut

Oyuncular: Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak

Yapım: 2012 / Türkiye

 

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et