The Holiday Crowd, Toronto-Kanada’dan yeni bir grup. Toronto’nun hemen batısındaki Scarborough’da büyümüş iki okul arkadaşı Colin Bowers (gitar) ile Imran Haniff (vokal), o yıllarda başladıkları müzik hayatlarına on yıldan uzun bir süre ara verdikten sonra tekrar bir araya gelmişler. Ardından gruba David Barnes (davul) ve Alex Roberts (bas) katılmış. Grup bu yılın Ocak ayında 26 dakikalık bir debut EP çıkarmış. Albüm ismini Colin ve Imran’ın çocukken yaşadığı Scarborough’da göl kıyısındaki uçurumlardan almış.

Burak İşyar

The Holiday Crowd 80 ve 90’ların Britpop akımından oldukça etkilenmiş bir grup. Albümü dinlerken başta The Smiths olmak üzere The Stone Roses ve Echo and The Bunnymen benzerliklerini fark etmemek imkânsız. Şarkıları dinlerken 80’lere geri dönüyorsunuz. Grup her ne kadar kötü bir taklit imajı vermese de müzik hayatları boyunca sürekli bu karşılaştırmaların yapılacağı kesin. Ancak eğer ilk şarkıyı beğenirseniz gerisini de beğeneceğinizi düşünüyorum. Melodiler oldukça akılda kalıcı, sözler oldukça duygusal.

Açılış parçası Never Speak Of It Again yer yer hüzünlenen vokalleri ve Johnny Marr tarzı gitar soloları ile dikkat çekiyor. Ardından gelen Tiresome ve While She Waits biraz tempoyu düşürüyorlar ancak yine 80’ler Manchester/Liverpool havası. Pek çok şarkıda yumuşak sesi ile Morrissey’i andıran Haniff’in vokalleri Painted Like A Forest’ta bana daha çok Ian McCulloch’ı (Echo and The Bunnymen) hatırlattı.

Eğer benim gibi eski gruplar yerine onların sounduna benzeyen yeni grupları ya da eski müzik türlerini yeniden canlandıran grupları beğeniyorsanız The Holiday Crowd’ı da beğenebilirsiniz. Grup yeni bir şey yapmıyor olabilir ama o dönemin duygusal, melankolik atmosferini yepyeni şarkılarla tekrar yaşamak güzel bence. Benim en beğendiğim şarkılar Never Speak Of It Again, While She Waits, Tender Age ve Pennies Found. Albümü buradan dinleyebilirsiniz.

The Holiday Crowd

Over The Bluffs (2012)

1. Never Speak Of It Again 4:17
2. Tiresome 3:54
3. While She Waits 3:04
4. Painted Like A Forest 4:13
5. Tender Age 3:34
6. Pennies Found 3:16
7. In My Arms 3:39

 

 

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here