ThorgalÇizgiromansever Ninja

Thorgal Aegirsson akıl almaz maceraları artık Çizgi Düşler markası, yeni bir format ve Çağan Orhon’un çevirisiyle okurlarla bulaşacak. Zamanda ve mekanda hayali bir yolculuğa hazırlanın…

Raymond Leblanc ve ortakları II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra küçük bir yayınevi açarlar. Akıllarında çocuklar için bir çizgi roman dergisi yapmak vardır. Çok tanındığı için dergiye lokomotiflik etmek için Tenten’in (Tintin) mükemmel bir kahraman olacağına karar verirler. O sıralar bir yayıncısı olmayan Herge’ye teklif götürürler. Tenten’in babası Herge teklifi kabul eder.

Avrupa’da “7’den 77’ye Tüm Gençliğin Dergisi” altbaşlığıyla 1946’dan 1993’e kadar yayınlanan Tintin adlı çizgi roman dergisinin temel malzemesi Tenten’in maceraları olsa da, yayın hayatı boyunca Ric Hochet, Clifton, Michel Vaillant, Uderzo ve Goscinny imzalı Oumpah-pah, Bruno Brazil, Cubitus (Zıpır), The Sprit, Corto Maltese ve Buddy Longway gibi gelecekte meşhur olacak pek çok farklı çizgi kahramanı dünyaya tanıtmıştır. Thorgal da çıkışını Tintin dergisiyle yaptıktan (1977) sonra 1980’de Le Lombard yayınevince albüm haline getirilmiş ve ülkemizde Milliyet Çocuk, Tercüman Çocuk gibi çocuk dergilerinde de yer bulmuş bir çizgi romandı.

Thorgal /Yıldızların Çocuğu

Kısa bir süre öncesine kadar sinemalarımızda gösterilen Largo Winch adlı filme kaynaklık eden çizgi romanın da yaratıcısı olan Belçikalı yazar Jean Van Hamme’ın hayallerinden ve Polonyalı çizer Grzegorz Rosiński’nin elinden dünyaya gelen bu çizgi roman ismini, kahramanı Thorgal Aegirsson’dan alıyordu.

Viking savaşçıları tarafından denizin ortasında, hem de bu dünyaya aitmiş gibi görünmeyen bir vasıtanın içinde bulunan Thorgal, kuzeyin hırçın ve savaşçı halkı tarafından yetiştirilir. Vikinglerin Yıldızların Çocuğu adını taktığı Thorgal’ın hem çocukken hem de yetişkinken başından akıl almaz maceralar geçer. İskandinav efsanelerinden, Atlantis fantezisinden ve bolca da bilimkurgudan beslenen bu maceralar Thorgal’ın Vikinglerden hatta normal insanlardan ne kadar farklı olduğunu anlamasını sağlar. Bir Viking prensesi olan karısının ona verdiği biri kız, öteki oğlan iki çocuğu iyiden iyiye üstün güçlere sahiptirler. Thorgal’ın bazı maceralarında hem çocukları hem de karısı olaylara dahil olur. 18’inci yaş gününde

Thorgal /Yıldızların Çocuğu

Thorgal’ı bir süre albüm olarak yayımlayan Remzi Kitabevi’nden bayrağı devralan Çizgi Düşler yayıncılık hayatına, Yıldızların Çocuğu’nun maceralarını yeni bir formatla okurlarıyla buluşturarak başladı. Remzi, bugüne kadar yayınlanan 30 Thorgal albümünden ilk beşini yayınlamıştı. Çizgi Düşler’in 152 sayfalık kalın baskısı ise daha önce yayınlanmamış üç Thorgal albümüne ev sahipliği yapıyor.

İlk macera Yıldızların Çocuğu adını taşıyor ve kahramanımızın kökeni hakkında pek çok şey öğrenmemizi sağlıyor. Alinoe adlı ikinci maceranın kahramanları Thorgal’ın karısı Aarcia ve oğlu Jolan. Jolan’ın olağanüstü gücüne ve yol açabileceği tehlikelere şahit oluyoruz. Bolca kovalamaca, dövüş ve heyecan içeren Okçular’da ise soluk kesen bir yol serüveni bekliyor bizi. Thorgal’ın okurları tarafından çok sevilip uzun soluklu bir dizi haline gelmesini sağlayan farklı özelliklerini bir araya getiriyor bu üç macera. Masal, bilimkurgu, fantezi ve serüven tatlarını bir potada eriten Thorgal’ı seveceğinizden eminiz.

Bu maceraların aslında Belçika’da 1984 ve 1985’te yayınlanan orijinal 7, 8 ve 9’uncu sayılar olduğunu söyleyelim de, Thorgal’ı ne kadar geriden takip ettiğimizi anlayın. Çizgi Düşler, önceki bir maceranın devamı niteliği taşıdığı için Remzi’den çıkmayan 6 nolu albümü atlamış. Bir diğer önemli not da 2007’de yayınlanan 30 nolu albümünden sonra bazı önemli değişikliklere gidildiği. Artık albümler Thorgal’ın oğlu Jolan’ın maceralarını içeriyor ve albümlerin künyesinde yazar olarak Yves Sente’nin adı var.

1 YORUM

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here