BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

2010 Haziran’ında kurulmuş ve 2011 Mart’ında debut albümünü piyasaya sürmüş İngiliz indie rock dörtlüsü The Vaccines'ın Eylül’de çıkaracağı ikinci albüm bu hafta elime geçti. Bütün sene beklediğim iki albümün (diğeri ise Bloc Party’nin önümüzdeki hafta çıkacak olan Four isimli dördüncü albümü) tesadüfen aynı gün elime geçmiş olması nedeniyle biraz müzikal olarak yoğun geçirdiğim bir hafta oldu. İkisi arasından ilk tercih olarak The Vaccines’in albümünden bahsetmeye karar verdim.

Müzik

Yılın albümü adayı (The Vaccines / The Vaccines Come of Age)

2010 Haziran’ında kurulmuş ve 2011 Mart’ında debut albümünü piyasaya sürmüş İngiliz indie rock dörtlüsü The Vaccines’ın Eylül’de çıkaracağı ikinci albüm bu hafta elime geçti. Bütün sene beklediğim iki albümün (diğeri ise Bloc Party’nin önümüzdeki hafta çıkacak olan Four isimli dördüncü albümü) tesadüfen aynı gün elime geçmiş olması nedeniyle biraz müzikal olarak yoğun geçirdiğim bir hafta oldu. İkisi arasından ilk tercih olarak The Vaccines’in albümünden bahsetmeye karar verdim.

2010 Haziran’ında kurulmuş ve 2011 Mart’ında debut albümünü piyasaya sürmüş İngiliz indie rock dörtlüsü  The Vaccines‘ın Eylül’de çıkaracağı ikinci albüm bu hafta elime geçti. Bütün sene beklediğim iki albümün (diğeri ise Bloc Party’nin önümüzdeki hafta çıkacak olan Four isimli dördüncü albümü) tesadüfen aynı gün elime geçmiş olması nedeniyle biraz müzikal olarak yoğun geçirdiğim bir hafta oldu. İkisi arasından ilk tercih olarak The Vaccines’in albümünden bahsetmeye karar verdim. 

Burak İşyar

Öncelikle, Arctic Monkeys gibi ilk iki yıllarında iki albüm çıkarmış olmalarını çok takdir ettiğimi belirtmem lazım. Ayrıca grubun kinayeli albüm ismi tercihlerini de çok eğlenceli buluyorum: ilk albümde “bizden ne bekliyordunuz?” diye soran grup bu albümde “olgunlaştığını” belirterek sanki müzik eleştirmenlerinin yazacakları ile alay eder havada gibi geldi bana.

Grup ilk albümdeki melodik ve enerjik havayı aynen devam ettiriyor. Yine basit (ve yer yer romantik) sözler, sık tekrarlar ve oldukça akılda kalıcı şarkılardan oluşan albüm ilkine oranla daha sert. Özellikle Bad Mood için “2012’nin en iyi rock parçası” iddiasında bulunabilirim.

Albümü ilk dinleyişim sırasında özellikle geçen seneki albümü  ile bende hayal kırıklığı yaratan The Strokes’un bir daha böyle güzel bir albüm yapamayacağını düşünüyordum. Ancak sonradan farkettim ki, The Vaccines’in debut albümünün İngiliz müzik eleştirmenleri tarafından “The Strokes’un debut albümüne on yıl gecikmeli cevabımız” şeklinde yaklaşımlarına “güzel bir albüm, ancak yine de fazla abartmamakta fayda var” yazmışım geçen sefer! Gerçi iki grubun debut albümleri için hala öyle düşünüyorum ancak The Vaccines’in bu albümünü çok beğendim ve yılın en iyi albümleri sıralamasına şimdiden aday olacaklarını düşünüyorum.

Albümün bence en güzel şarkısı hem müziği hem de sözleriyle I Always Knew. Ayrıca oldukça sert sounduyla Bad Mood, eğlenceli sözleri ve melodik gitarlarıyla I Wish I Was a Girl ve uzun ve iç gıcıklayıcı gitar sololarıyla Aftershave Ocean ilk olarak dikkatimi çekenler. Henüz tüm albümü online dinleyebilecek bir yer bulamadım, ama grubun myspace sayfasında iki yeni şarkılarını (No Hope ve Teenage Icon) dinleyebiliyorsunuz.

 The Vaccines Come of Age

1. No Hope 4:10
2. I Always Knew 3:34
3. Teenage Icon 3:05
4. All in Vain 3:52
5. Ghost Town 2:21
6. Aftershave Ocean 4:10
7. Weirdo 4:48
8. Bad Mood 3:05
9. Change of Heart Pt.2 2:17
10. I Wish I was a Girl 4:54
11. Lonely World 5:14

İlginizi çekebilir...

Vizyon

Alex Garland bize, çok da olası görünmeyen bir iç savaş filmi sunarken aslında zeminini sağlam bir temele oturtuyor.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et