BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Zaman yolculuklarında Lyca’ya Kara adlı bir yaratık eşlik eder. Köpek ile kaplan karışımı bu yaratığı yalnızca Lyca görebilmektedir.

Ege Görgün

Zamanda yolculuk eden bir femme-fatale: Lilith

Zaman yolculuklarında Lyca’ya Kara adlı bir yaratık eşlik eder. Köpek ile kaplan karışımı bu yaratığı yalnızca Lyca görebilmektedir.

Lilith-kck

İtalyan çizgi roman literatüründe kendi adıyla aventür serisi olan kadın kahramanlar yok değildir ama hiç de çok değildir. Lilith onlardan biri. Üstelik en gelecek vadedeni.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Luca Enoch – bu arada “Enoch” gerçek ismi değil, kutsal metinlerden seçilmiş bir müstear; Enoch Nuh Peygamber’in dedesi olur – 90’lı yılların Lucca_Enochhemen başında çizgi roman piyasasında iş yapmaya başlamış bir isim. İlk yıllarında kazandığı ödüllerin ardından hem yazar olarak, hem de çizer olarak sahip olduğu üstün nitelikler sayesinde sektörde yolu açık olmuş. Farklı yayınevleri için; Legs, Dragenero gibi çizgi romanlarda çalıştıktan sonra Bonelli Yayınevi 1999’da onun kendi yazıp çizdiği Gea serisini yayınlamaya başlamış. Rocker başmeleklerin sahne aldığı bu seri 2007’ye dek sürmüştü.

lilith2-kckÜlkemizde yayınlanmaya başlayan Lilith adlı çizgi romanın hem yazarı hem de çizeri olarak karşımıza çıkıyor Enoch. Her macerası tarihin değişik bir döneminde geçen Lilith, Enoch’un tarih sevgisini, araştırma merakını ortaya koyuyor. Ama bunlar tüm ünlü İtalyan çizgi roman senaristlerinin genel özelliği bir anlamda. Bu maceralarda sık sık gerçek tarihi kişilikler de çıkıyor karşımıza. Roma İmparatoru Lucius Aurelius Commodus, Japon kılıç ustası Miyamoto Musashi, ünlü doğa bilimci Carl Peter Thunberg ve Çin’in Schindler’i olarak nam salan John Rabe bunlardan yalnızca bazıları.

lilith3

Lilith’in bilimkurgu ve fantazya arasında gidip gelen bir hikayesi var. Çok uzak gelecekte insanlar artık yer altında yaşamaya mecburlardır. Yeryüzü Triacanto denen bitkisel bir parazit yüzünden insanlar için yaşanmaz bir haldedir. Bu parazit binlerce yıl insan bedeninde konaklamış ve bir gün ortaya çıkarak tüm dünyayı insanları öldüren bir bitkisel örtüyle kaplamıştır. İnsanlar bu felaketin önünü gerçekleşmeden alabilmek için sonradan Lilith adını alacak Lyca’yı yetiştiriler ve ona zamanda yolculuk etmesini mümkün kılacak özellikler kazandırırlar.

enoch_lilith

Üstün güçlerle – kurşun geçirmezlik, dövüş becerileri ve yırtıcı bir güç – donatılmış Lilith şimdi tarihin farklı dönemlerini ziyaret ederek Triacanto taşıyıcılarını bulmaktadır. İçindeki paraziti çıkarması için taşıyıcıya mecburen öldürmesi gerekmektedir. Bu görev zaman zaman acımasız bir hal alsa da, dünyanın geleceği, tüm insanlığın iyiliği için bu infaz gerçekleştirilmelidir. Zaman yolculuklarında Lyca’ya Kara adlı bir yaratık eşlik eder. Köpek ile kaplan karışımı bu yaratığı yalnızca Lyca görebilmektedir.

Lilith+Kara

Lilith’in bugüne dek yayımlanan maceralarında şu ana dek ziyaret ettiğimiz tarihi dönem ve coğrafyalar ise şöyle: geç Tunç Çağı’nda Anadolu, korsanların hükmettiği Karayipler, Birinci Dünya Savaşı’nda İtalya, Amerikan İç Savaşı, II. Dünya Savaşı’nda Japon mezalimi altındaki Çin, Vikingler’in hakimiyetindeki Grönland, Gladyatörler dönemi Roma, Samuraylar dönemi Japonya.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et