BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ege Görgün

Artık benim için Çağan Irmak’ın en iyi filmi Issız Adam değil, Karanlıktakiler!

Karanlıktakiler / Çağan Irmak Landlord

Çağan Irmak‘ın son filmini Kanyon’da gerçekleşen basın gösteriminde izledim. Çağan Irmak ses getiren filmi Issız Adam’ın ardından bir kez daha bir metropol erkeğinin hikayesini anlatmaya soyunuyor bu filmde. 30’lu yaşlarını aşmış olmasına rağmen hala annesiyle aynı evde yaşamak zorunda olan ve bir reklâm ajansında ofis boy olarak çalışan Egemen’in hikayesi bu.

Ters Ninja’nın sıkı takipçileri beni gözyaşlarına boğmasına rağmen çoğu sinema yazarının aksine Babam ve Oğlum‘u çok iyi bulmadığımı ve yine sinema yazarlarının tamamına yakınının aksine Issız Adam‘ı Irmak’ın en iyi filmi olarak değerlendirdiğimi bilirler. İlkinde değişiklik yok ama ikinci görüşüm artık değişti. Çağan Irmak’ın en iyi filmi Karanlıktakiler.

Karanlıktakiler / Çağan Irmak

Çağan Irmak’ın her filminde gösterdiği gelişmeyi takdirle karşılıyorum. Bir yönetmenin ilk filmiyle son filmi arasında böylesine bir fark olmasını da evrenin diğer çözümsüz muammaları arasına katıyorum.

Karanlıktakiler Irmak’ın yönetmen olarak olgunluğunun zirvesine çıktığını gösteriyor. Bunun hakkını verebilmek için bundan sonraki kariyerinde Irmak’ın Karanlıktakiler’in, en azından Issız Adam’ın altına düşmemesi gerekiyor. Karanlıktakiler’in üstüne çıkması ise zor olabilir açıkçası.

Karanlıktakiler / Çağan Irmak

Filmi bu kadar sevmemin ardındaki en önemli neden çok alçakgönüllü bir film olması Karanlıktakiler’in. Alçakgönüllülük Irmak’ın filmleri söz konusu olduğunda sık rastladığımız bir şey değil. Büyük hikayeler (Bknz. Ulak), büyük oyunculuklar (abartılı, teatral anlamında. Bknz. Babam ve Oğlum) ve büyük duygular peşinde koştu bugüne kadar hep Irmak. Ama şimdi ortada basit, küçücük bir hikaye var ve hikayeye yakışır şekilde bir anlatım. Basit ama derinlikli. İyi etüd edilmiş karakterlere uygun düşen başarılı oyunculuklar. Araya katılmış motifler. Irmak’ın gotiğe olan merakının izleri var filmde. Ve bu izler filmin son derece geçekçi öyküsünde hiç sırıtmıyor. Bu tür bir eklemenin eğreti durmayacak şekilde öyküye yedirmek kolay değil. (Mustafa Hakkında Herşey‘de denemişti bunu Irmak.)

Karanlıktakiler / Çağan Irmak

Başarısının sırrını açıklayacak olursak. Çağan Irmak bu filmde bir ipte iki cambazı oynatmayı gayet iyi becermiş diyebiliriz. Cambazlardan biri filmin sahiciliği, diğeri ise sinemasal lezzeti. İki cambaz birbirini ipten düşürmeden, birbirinden rol çalmadan uyum içinde tamamlıyorlar gösterilerini. Kendi filmografisi içinde değerlendirdiğimizde Karanlıktakiler’i Irmak’ın en iyi filmi ilan etmemiz için bu kadarı yeterli.


Karanlıktakiler
Yön: Çağan Irmak
Oyn: Meral Çetinkaya, Erdem Akakçe, Derya Alabora, Şebnem Dilligil

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et