BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Geçtiğimiz ay Pera Müzesi'nde gerçekleşen anime film gösterimlerinden sonra, şimdi de İstanbul Modern'de 5-17 EKİM tarihleri arasında dikkat çekici, her manga meraklısının görmesi gereken bir sergi açılıyor.

Görkemli Çizgiroman-ım!

İstanbul Modern – Manga’yı Keşfet Sergisi

Geçtiğimiz ay Pera Müzesi’nde gerçekleşen anime film gösterimlerinden sonra, şimdi de İstanbul Modern’de 5-17 EKİM tarihleri arasında dikkat çekici, her manga meraklısının görmesi gereken bir sergi açılıyor.

Yerel kültürün global pazarlaması anlamında her daim gündemde olan manga, dünyada daha çok mangalardan uyarlanan animeler vasıtasıyla biliniyor. Çizgi romanın sadece belli ülkelerde popüler olduğu düşünülürse yadırganacak bir şey yok. Hatta direkt temas edildiğinde sindirilmesi zor olabilen mangalar, animeler sayesinde yeni okurlar kazanıyor. Disney hegemonyasındaki animasyon türüne ferahlık sağlayan animeler artık festivallerin de programına girip sergilere konu olunca işin köklerine, yani mangalara ilginin artması da kaçınılmaz elbette. Ülkemiz de bir istisna değil. Geçtiğimiz ay Pera Müzesi‘nde gerçekleşen anime film gösterimlerinden sonra, şimdi de İstanbul Modern‘de 5-17 EKİM tarihleri arasında dikkat çekici, her manga meraklısının görmesi gereken bir sergi açılıyor.

2010 Türkiye’de Japon Yılı etkinlikleri kapsamında, Japonya’nın en büyük yayın kuruluşlarından olan Shueisha Inc.’in katkılarıyla düzenlenen düzenlenen sergide bir manga eserinin yaratım aşamaları, ilk çizimden yayına uzanan yolculuğu, orijinal eskizler, manga yaratım sürecini manga ustalarının ağzından dile getiren bir belgesel, çizimler ve enstalasyonlarla sunuluyor. Japonya’da “manga sanatçısı” anlamına gelen mangakaların dünyasını da gözler önüne serecek bu sergide, izleyiciler manga kitapları, manga karakterleri üzerine kurulu oyunlar, VOMIC (sesli çizgi roman) ve animasyon gösterilerinin yanı sıra düzenlenen yaratıcı atölyeler ve manga editörleriyle söyleşilerle bu renkli dünyayı keşfetme olanağı buluyor.

Ziyaretçiler sergide, Türkiye’de daha önce hiç basılmamış mangaları okuyabiliyor ve değişik ülkelerde manganın nasıl sunulduğunu, İngiltere’den Japonya’ya 16 farklı ülkede yayınlanmış mangalarda görebiliyor. Sergide Dragon Ball’un yaratıcısı Akira Toriyama’nın (d. 5 Nisan 1955) çizimleri ve ondan etkilendiğini belirten, One Piece mangasının yaratıcısı Eiichiro Oda’nın (d. 1 Ocak 1975) orijinal çizimleri de yer alıyor.

Atölye ve anime gösterimleriyle de zenginleşen sergi hakkında daha detaylı bilgi ve etkinlik programının yer aldığı word dosyasını okumak için aşağıdaki linke tıklayın:

Manga’yı Keşfet Sergisi – Basın Bülteni

İlginizi çekebilir...

Vizyon

Alex Garland bize, çok da olası görünmeyen bir iç savaş filmi sunarken aslında zeminini sağlam bir temele oturtuyor.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et